Пошкодження черевної стінки насамперед класифікуються на закриті та відкриті. Кожен тип травм супроводжується певними симптомами й ризиками, деякі відверто несуть загрозу життю людини. Тому залишати їх без уваги не можна, варто вжити заходів лікування та відразу ж звернутися до хірургічної клініки. Розглянемо детальніше види травм й основні симптоми.

 

Небезпека закритих пошкоджень

Такі травми наносяться тупими предметами в ході удару. Головна їх небезпека в тому, що закриті ушкодження можуть супроводжуватися внутрішньою кровотечею, розривами органів черевної порожнини, і візуально діагностувати такі ускладнення неможливо. Серед основних симптомів:

  • набряк в області травми;
  • локальний біль, який посилюється при кашлі та чханні, спробі поміняти положення тіла.

Визначити серйозність закритої травми можна тільки за допомогою апаратного обстеження (УЗД). Лікування, у залежності від складності та наслідків, може містити навіть операцію. Потрібно якнайшвидше звернутися до хірургічної клініки. Однак рішення про його необхідність приймає лікар, він також підбирає терапевтичні заходи.

Особливості відкритих ран

Такі пошкодження передньої стінки живота можуть бути нанесені якимись гострими, вогнепальними або колольно-різальними предметами. Характерна особливість – зовнішня кровотеча, пошкоджені зовнішні тканини (шкіра, м'язи).

Поділяються відкриті травми на такі види:

  • колоті. Вони наносяться штиком, ножем, стилетом та ін. Супроводжуються невеликою кровотечею;
  • рубані. Такі травми утворюються внаслідок удару гострим предметом. Для них характерні нерівні краї, серйозні крововтрати й пошкодження м'яких тканин;
  • різані. Наносяться ножем, можуть бути різної протяжності. Краї рани – рівні, крововтрати можуть бути значними;
  • рвані. Вони утворюються після нападу тварин або внаслідок механічної дії. Це найважчі серед інших пошкоджень, нерідко краї ран бувають забрудненими;
  • вогнепальні. При них формуються рановий канал, контузія внутрішніх органів і тканин, які можуть стати смертельними, у залежності від локалізації поранення.

Діагностувати відкриті травми можна навіть без апаратного обстеження, візуально. Однак при зверненні до лікаря обов'язково робиться УЗД на предмет визначення ступеня тяжкості наслідків й ураження внутрішніх органів.

2 osnovnyh tipa povrezhdenij bryushnoj stenki harakteristiki i varianty lecheniya 2

Особливості лікування

У залежності від типу пошкоджень, методи надання допомоги потерпілому відрізняються. У разі нещасного випадку поверхневого типу, травмах, що не проникають до порожнини живота, обов'язково виконується первинне хірургічне оброблення, у ході якого видаляються нежиттєздатні тканини. Рана промивається, накладаються шви.

Якщо в ході пошкодження були зачеплені м'язи, фасції, трапився забій передньої черевної стінки, то лікування виконується консервативним методом. У випадку з великими гематомами може знадобитися пункція або розтин з установленням дренажу.

При внутрішньочеревних кровотечах, розривах паренхіматозних і порожнистих органів проводиться екстрена операція. Методи здійснення втручань визначаються в залежності від типу травми. За можливості віддають перевагу лапароскопічним операціям як менш травматичним, після яких швидше та легше проходить відновлення.