Виразкова хвороба шлунку – це хронічне захворювання, яке викликає біль і дискомфорт у пацієнта. Воно розвивається поступово і, якщо людина ігнорує проблему, може стати небезпечним для життя.Зазвичай захворювання починається із запалення й атрофічного гастриту. Може протікати як у самому шлунку, так і у дванадцятипалій кишці. Згідно з МКХ, воно має назву «пептична виразкова хвороба».

 

Нагадаємо, що шлунок людини являє собою порожнистий м'язовий орган, у якому виробляються соляна кислота та їдкі соки. Вони розщеплюють їжу на складові й амінокислоти, які потім всмоктуються в кишківнику. М'язи шлунку захищаються від агресивного середовища слизом. Якщо вони ушкоджуються, то починаються запальні процеси й кислота просто роз'їдає плоть. Симптомом цього є гострий або ниючий біль у верхній частині живота.

Причини захворювання

Існують дві основні причини, через які розвивається хвороба:

  1. Пацієнт заражається бактерією Helicobacter pylori. ВООЗ стверджує, що її носієм є близько 50% населення земної кулі. Вона передається контактним способом через погано оброблену їжу, воду, поцілунки тощо. Після того як H. Pylori потрапляє до шлунку, вона виробляє речовини, згубні для слизової оболонки. Це призводить до утворення гастритів, виразки й навіть раку. Примітно, що хвороба розвивається лише в 1% носіїв бактерії. У решти організм справляється з проблемою самостійно.
  2. Регулярне лікування нестероїдними протизапальними засобами. До них належать різні знеболювальні, купити які можна без рецептів. Це «Ібупрофен», «Аспірин», «Напроксен» та інші препарати. Потрапляючи до шлунку, вони блокують вироблення певних ферментів, які беруть участь у формуванні слизу. При цьому препарати мають знеболювальну дію, тому пацієнт може не відчувати дискомфорт або біль, що призводить до ризику ускладнень.

Також хвороба може розвинутися на тлі регулярного вживання алкоголю, частого куріння, травм черевної області. Факторами ризику є запалення печінки, підшлункової, наявність у пацієнта сифілісу чи туберкульозу.

Симптоматика виразки

Зрозуміти, що у вас розвивається ця патологія, можна за такими ознаками:

  1. Гострий або ниючий біль. Причому він проявляється не постійно, а після вживання в їжу гострих або жирних продуктів, алкоголю чи через куріння.
  2. Часта печія, яка проявляється приблизно через 90-120 хвилин після прийняття їжі. Цей симптом виникає у 80% пацієнтів.
  3. Нудота. Блювотні позиви виникають відразу після прийняття їжі. Якщо вони були успішними, то людина відчуває полегшення.

Також у багатьох пацієнтів відсутній апетит. Зазвичай це пов'язано з психосоматикою: вони відчувають біль або дискомфорт після прийняття їжі, тому просто відмовляються від неї.

yazva zheludka prichiny vozniknoveniya i sposoby lecheniya 2

Методики лікування

У більшості випадків для лікування виразкової хвороби хірургія не потрібна: її застосовують тільки у складних ситуаціях, коли в пацієнта вже почалася кровотеча. Якщо ж вчасно звернутися до лікаря, то можна обійтися медикаментозною терапією. Лікар проводить діагностику пацієнта, збираючи анамнез, після чого призначає відповідні препарати. Це можуть бути:

  1. Антибіотики, які успішно пригнічують бактерію Helicobacter pylori.
  2. Інгібітори протонної помпи, які дозволяють зменшити кислотність всередині шлунку.
  3. Прокінетики, що покращують моторику шлунково-кишкового тракту.
  4. Спеціальні суміші, які покращують роботу ШКТ.

Медикаментозне лікування триває близько двох тижнів. Додатково лікар може призначити дієту, яка передбачає повну відмову від жирної, кислої та гострої їжі, алкоголю, куріння тощо. Якщо захворювання не лікувати, то воно гарантовано викличе цілий ряд ускладнень, небезпечних для життя пацієнта. Воно може перерости у внутрішню кровотечу, перфорацію й пенетрацію. Щоб не допускати цього, звертайтеся до клініки абдомінальної хірургії, що діє на базі Київської міської клінічної лікарні № 8. Тут працюють кваліфіковані фахівці, які допоможуть вам позбавитися хвороби й визначити причини її розвитку.

Ця клініка надає послуги з лапароскопії в Києві: усі втручання проводяться малоінвазійними способами, що дає найкращий результат лікування. Тривала реабілітація після операції непотрібна – у більшості випадків пацієнт може відправитися додому в день звернення.