Колостома – це штучний вихідний отвір прямої кишки, створений хірургічним способом у черевній стінці. Робиться це для виведення калових мас, які проходять по кишківнику до спеціально прикріпленого контейнера. До отвору вшивають край товстої кишки.

 

Зазвичай втручання проводиться в ситуаціях, коли потрібно обійти прямокишкову частину в післяопераційний період, при пошкодженнях, викликаних травмами, новоутвореннях та ін.

Види процедур

У деяких випадках кишкові патології, які можуть розвиватися на тлі хвороб (Крона, онкологічних) або травм, можуть призводити до серйозного ускладнення просування калових мас або в принципі роблять цей процес неможливим. Для розв’язання цієї проблеми та вдаються до колостомії.

За типом і тривалістю функціонування вона поділяється на 2 типи: тимчасова та постійна. Перша формується у випадках, коли була проведена часткова резекція товстої або прямої кишки. По суті, така колостома є проміжним етапом у лікуванні. Постійний її тип створюється у випадках, коли було проведене повне видалення низхідної кишки. Так може бути, наприклад, при онкозахворюваннях нижньоампулярного відділу.

Розбираючись, що таке колостома, слід відзначити 2 її різновиди:

  1. Одноствольна (ще називають кінцева). Вона утворюється при видаленні ободової частини товстої кишки. Та частина, яка залишилася, виводиться до передньої черевної стінки для формування отвору, через яке виводяться калові маси. Саме одноствольна колостома за тривалістю стану поділяється на тимчасову й постійну.
  2. Петлева. При ній формується петля з товстої кишки. Вона утримується у виведеному стані на стінці живота завдяки стрижню для стоми. У петлі робиться надріз, краї 2 стовбурів, що утворилися, підшивають прямо до шкіри. Так виходить, що 2 кінці кишки виведені до загального отвору та розташовані близько один до одного. Зазвичай петлеві колостоми мають тимчасовий характер і формуються в термінових ситуаціях.

У будь-якому разі операція ця непроста та проводиться тільки за наявності серйозних медичних показань.

kolostoma kishechnika provedenie procedury kolostomii 2

Причини виконання колостомії

Основним показанням, чому виконується формування зовнішнього отвору для виведення калу, є патології в роботі кишківника. Наприклад: неоперабельні пухлини, нетримання (за умови, що інші способи не дали результату), пошкодження й важкі форми хвороби Крона або дивертикуліту.

Також до формування стом вдаються у випадках, коли потрібно «вимкнути» деяку частину кишківника, наприклад після операції на період відновлення.

Особливості проведення

Колостомія виконується 2 способами: відкритим і лапароскопічним. Другий варіант краще, оскільки належить до малоінвазивних втручань і відновлення відбувається легше. У будь-якому разі застосовується загальний наркоз. Лапароскопія в Києві належить до поширених процедур, однак важливо звернутися до надійної клініки для компетентної допомоги.

Робиться колостома в одній з областей товстого кишківника: сигмоподібній, поперечній, низхідній або висхідній. Вибір певної області залежить від виду та локалізації травми. Увесь процес зводиться до видалення пошкодженої частини кишківника та виведення кінця здорового органу через стінку живота.

Відновлення та харчування після операції відбуваються поступово. Перші 2-3 дні пацієнт нічого не їсть і не п'є. Рідина надходить до організму через крапельницю, щоб не допустити зневоднення. Проходження калових мас починається вже через 3-4 дні після операції.

Можливі ускладнення

Колостомія – серйозна та досить специфічна процедура. Формування нетипового для організму зовнішнього отвору може призвести до низки проблем. Серед характерних ускладнень колостоми можна відзначити:

  • дерматит. У деяких випадках усунути проблему можна шляхом більш ретельного догляду;
  • кровотечі. Найчастіше до них призводять пошкодження слизової. При затяжних кровотечах необхідно терміново пройти огляд у хірурга;
  • стеноз (звуження);
  • ретракція (втягнутість);
  • пролапс (випадання);
  • грижа та ін.

Щоб уникнути ускладнень, обов'язково варто врахувати всі рекомендації й поради лікарів щодо догляду за місцем проведення операції. Якщо ж виникли якісь нетипові стани, проблеми, то потрібно своєчасно звертатися до фахівця.