Видалення каменів у нирках за допомогою лапароскопічної операції належить до малоінвазивних методик втручання.

 

Лапароскопічне видалення каменів у нирках: як проводиться, у чому особливості операції

 Замість традиційного розрізу довжиною в 15-20 сантиметрів лікар робить кілька проколів діаметром 5-10 мм, через які до порожнини вводиться лапароскоп (різновид ендоскопа), оснащений світлодіодом і камерою з високою роздільною здатністю. Лікар бачить картинку на моніторі, виконує всі необхідні дії малоінвазивним лапароскопічним інструментом.

Головною особливістю видалення каменів у сечовивідних шляхах цим способом є те, що до пацієнта ставляться максимально дбайливо. При цьому лікар проводить весь необхідний обсяг маніпуляцій. Він прибирає камені й пісок, після чого видаляє інструмент і накладає шви на проколи. Зазвичай операція проводиться під повним наркозом, але в деяких випадках допускається місцева анестезія.

Як проходить процедура

Розглянемо, як проходить процедура видалення каменів у нирках. Зазвичай їх руйнують і дроблять, тоді вони виводяться природним способом або після втручання. Ця процедура називається «літотрипсія». Її призначають у таких випадках:

  1. Раніше пацієнт проходив традиційне лікування, але воно не дало результатів, відбулося загострення хвороби.
  2. Камені мають діаметри понад 5 мм, тому не зможуть вийти самостійно, або в них висока щільність.
  3. У пацієнта спостерігається гостра ниркова колька.
  4. Через конкременти починаються запальні процеси.
  5. Камінь вклинився в канал або зафіксувався в певному положенні.

Дроблення каменів проводиться безконтактним способом. Зазвичай використовується технологія видалення каменів у нирках лазером через ендоскопічне обладнання. Завдяки високій інтенсивності впливу імпульсів він розпушує й руйнує зрощення на найдрібніші частинки. Також можливе видалення каменів у нирках ультразвуком (дія за тим самим принципом). Після втручання пацієнт перебуває під наглядом лікаря-уролога протягом доби. Якщо ніяких ускладнень немає, то його відправляють додому.

udalenie kamnej v pochkah i mochevyvodyashchih putyah 2

Підготовка до операції й післяопераційний період

Перед тим як буде проведена процедура, лікар призначає комплексне обстеження, щоб отримати точну картину та зрозуміти, у якому стані знаходиться сечовидільна система, чи можливе видалення каменів у нирках через сечовід. Після цього пацієнта готують до втручання, пояснюючи йому сенс маніпуляцій та їх переваги, у порівнянні із традиційним лікуванням.

Перед операцією хворому не рекомендується приймати їжу та пити воду протягом 4 годин до призначеного часу. Якщо в області проведення є волосся, то його необхідно поголити. Обов'язково прийміть гігієнічний душ і добре помийте шкіру з милом.

Після процедури пацієнту призначають знеболювальні та інші препарати, що прискорюють загоєння. Щоб у вас не почався рецидив, дотримуйтеся рекомендованої лікарем дієти після видалення каменів у нирці. По-перше, необхідно пити багато рідини (ідеально, якщо обсяг становить не менше 2 літрів води на добу). По-друге, слід приймати збалансовану їжу достатньої енергетичної цінності. Доведеться виключити з раціону жирне м'ясо, солоні та пряні страви, молоко. Приймати їжу бажано не рідше 5 разів на добу дрібними порціями.

Скільки коштує операція з видалення каменів у нирках? Точну цифру вам назве лікар після проведення аналізів і вивчення загальної ситуації. Вартість може змінюватися в залежності від обраного методу, кількості конкрементів в органах, їх розмірів і щільності.