Терміном «гістероскопія матки» називають лікувально-діагностичну процедуру, яка проводиться за допомогою гістероскопа (один із різновидів ендоскопа). Вона часто застосовується в гінекологічній амбулаторній практиці, бо дозволяє виявити дефекти або захворювання внутрішніх органів.

 

Що таке гістероскопія матки: як проводиться, у яких випадках призначається, можливі ускладнення

Що таке гістероскопія матки, як її проводять? Це малоінвазивна ендоскопічна процедура, за допомогою якої лікар може отримати детальну візуальну картину стану органів (порожнини, каналу, гирла фаллопієвих труб), а також провести певні маніпуляції, наприклад видалити поліп шийки матки або зібрати зразки тканини для подальшого аналізу.

Показання для проведення

Діагностична гістероскопія матки призначається в таких випадках:

 1. Аномальні або хворобливі кровотечі, які виникають у період менопаузи.
 2. Систематичний збій місячного циклу.
 3. Виявлення вад розвитку матки.
 4. Хронічне безпліддя, наявність підозри на зрощення порожнини.
 5. Видалення різних чужорідних тіл, зокрема спіралі або плодового яйця, проведення РДВ матки.
 6. Підозра на наявність гіперплазії, утворення поліпів, рак ендометрія, що розвинувся.
 7. Неодноразове переривання вагітності або розвиток спаєчних процесів.
 8. Виявлення та діагностування патологій сечостатевої системи.

Процедура може проводитися і в інших ситуаціях, наприклад за наявності підозр на підслизовий вузол міоми або при появі будь-яких ускладнень після пологів. До протипоказань належать наявність інфекційних захворювань сечостатевих органів, підтверджений рак матки або її придатків, а також позаматкова вагітність.

gisteroskopiya matki 2

Як проводиться процедура

Розглянемо, як роблять гістероскопію матки. У більшості випадків вона проходить під внутрішньовенною загальною анестезією. Основним активним пристроєм є гістероскоп, на кінці якого встановлено мініатюрну камеру з високою роздільною здатністю. Також його оснащують спеціальною помпою, яка подає стерильний розчин, і джерелом світла. Прилад підключається до монітору, на який виводиться зображення.

Жінка повинна провести підготовку до процедури. По-перше, за 2-4 дні до дати необхідно виключити статеве життя. По-друге, у день перед хірургічною гістероскопією слід видалити волосся на лобку й у промежині. По-третє, перед операцією слід прийняти гігієнічний душ і ретельно помити зовнішні органи. Приймати їжу в день втручання не рекомендується, пити воду можна за 4 години до процедури.

На який день циклу роблять операцію? Зазвичай її проводять у першу фазу після закінчення менструації або у проміжку від 5 до 12 днів після неї. У післяопераційний період жінці необхідно скоротити фізичне навантаження мінімум на 10 днів, відмовитися від куріння, алкоголю та тривалого перебування на відкритому сонці. Ускладнення або наслідки зустрічаються вкрай рідко (не більше 0,5%). До них належать:

 1. Крововилив, розвиток інфекції.
 2. Перфорація матки, розрив шийки.
 3. Аритмія, що виникає через препарати.

Загалом лапароскопічна гінекологія вважається більш делікатною та кращою для пацієнток завдяки мінімальному втручанню в роботу внутрішніх органів. До переваг процедури належать висока інформативність обстеження (гінеколог отримує візуальну картинку високої якості в режимі реального часу), можливість швидкого переходу від діагностики до лікувальних процедур, а також здатність провести біопсію при виявленні дефектів або при виникненні підозри на захворювання.