Холелітіаз або жовчнокам'яна хвороба характеризується утворенням конкрементів в жовчовивідних структурах або в жовчному міхурі. Патологія вважається широко поширеною і зустрічається переважно у дорослій категорії пацієнтів, причому у жіночого населення помітно частіше (в 3-8 разів).

Камені в жовчному

Жовчноміхурні конкременти формуються зазвичай з кристаликів холестерину, рідше - з пігментно-вапняних кальцієвих солей. Спочатку недуга протікає латентно, причому досить тривалий час (до 5-10 років). Але з часом, коли конкрементів стає багато і вони великі, починає проявлятися характерна симптоматика холелітіазу.

Про розвиток жовчнокам'яної хвороби говорять нудото-блювотні напади і колючо-свердлячі болі в правому підребер'ї і печінковій області, присмак гіркоти в порожнині рота або порушення випорожнення. Також про розвиток недуги свідчить частий метеоризм, знебарвлення калових мас, гіпертермія та загальне погіршення самопочуття, жовтяниця і відчуття слабкості.

Болі в правому підребер'ї і печінковій області говорять про розвиток жовчнокам'яної хвороби

Найхарактернішим проявом холелітіазу виступає жовчна (печінкова) коліка, яка зазвичай заявляє про себе після шкідливої їжі (копченого, гострого, жирного і ін.). Такі напади зазвичай тривають близько 6 годин, а щоб полегшити їх, рекомендується прикладати до болючого джерела теплу грілку.

Механізм розвитку патології

В жовчному міхурі зберігається жовч, яка продукується печінковими тканинами. Вона необхідна для обробки і повноцінного перетравлення харчових мас. Щоб травні процеси протікали нормально, жовчний секрет повинен мати певний хімічний склад і правильну консистенцію, а також необхідним є його своєчасний викид в порожнину кишечника. Якщо ж відбувається жовчозастій, то починають утворюватися конкременти.

Основними причинами формування жовчних каменів фахівці називають:

  1. Підвищений вміст холестеринових речовин в жовчному секреті, в результаті чого вони осідають на жовчноміхурних стінках, обліплюються жовчними згустками, спресовуються, формуючись в камені.
  2. Знижена жовчнокисла секреція і порушений склад жовчного соку через печінкові або гормональні збої.
  3. Порушення скорочувальних жовчноміхурних функцій, що призводить до застійних явищ. Застояні жовчні маси не викидаються в кишечник, а поступово переформовуються в конкременти.
  4. Патологічні ураження жовчного або вивідних шляхів, наприклад, запальне бактеріальне інфікування. Тоді сировиною для конкрементів стає запальний ексудат і секрет, що виділяється слизовими оболонками. В результаті жовчовідтік порушується і формуються камені.

Камені з жовчного міхура

Це найпоширеніші причини, що провокують виникнення холелітіазу. Але лікарі виділяють ще ряд додаткових факторів, які можуть викликати розвиток захворювання.

Провокуючі фактори

Склад жовчного секрету змінюється через речовинно-обмінні порушення, тому їх можна вважати провокуючим фактором каменеутворення в жовчному міхурі.

Важливе значення має і статева приналежність, тому як жінки найбільш схильні до жовчнокам'яної патології, ніж представники сильної статі, що фахівці пов'язують з гормональними особливостями.

Сприяє утворенню конкрементів і спадкова схильність, а також вікові зміни. У літніх людей речовинно-обмінні і метаболічні процеси в організмі помітно сповільнюються, тому змінюється і жовчний склад.

Істотно впливають на каменеутворення в жовчноміхурних структурах і харчові звички пацієнта, оскільки зловживання холестериномісткою їжею провокує зміну жовчного секрету. Так може проявитися розвитком холелітіазу часте переїдання або висококалорійний раціон, занадто різке схуднення або голодування, вміст в їжі великої кількості вуглеводів, тваринних жирів або цукру.

Також сприяють розвитку холелітіазу ендокринні порушення або внутрішньоорганічні хвороби, шлункові і печінкові, жовчноміхурні і жовчовивідні захворювання, діабет, ШКТ і кровоутворювальні патології, нервовосистемні розлади, артрит або подагра, ожиріння.

Іноді жовчнокам'яна патологія розвивається внаслідок малорухливого способу життя, коли всі процеси в організмі сповільнюються, а жовч застоюється. Зловживання спиртними напоями також може призвести до холелітіазу, тому що викликає метаболічні і речовинно-обмінні порушення, печінкові захворювання, що сприяють порушенню вироблення жовчного секрету.

Іноді конкременти в жовчноміхурних структурах утворюються внаслідок прийому лікарських медикаментів або на тлі проведеного оперативного втручання на шлунково-кишковому тракті.

Видалення каменів в жовчному міхурі в нашій клініці в Києві

Фахівці нашої клініки володіють багаторічним досвідом і високою кваліфікацією, а сучасне обладнання дозволяє провести видалення каменів у жовчному міхурі швидко і без наслідків для організму пацієнта. Вартість лікування визначається фахівцями індивідуально і залежить від вибору методики видалення та від ступеня тяжкості патології. Уточнити вартість можна, зателефонувавши за вказаним номером або натиснувши на кнопку «Уточнити ціну».