Анальні тріщини - це ураження слизової оболонки стінок заднього проходу. Візуально виглядає як довгий розрив слизової, що оголює м'язову тканину. Довжина зазвичай не перевищує двох сантиметрів, а ширина і глибина - декількох міліметрів.

Найчастіше патологія виникає на задній стінці - в 80% випадків. Значно рідше уражається передня стінка (близько 10% випадків, причому передня локалізація більш характерна для жінок). Утворення тріщин на бічних стінках зустрічається дуже рідко.

В групі ризику - люди, які страждають на хронічні запори, з сидячою роботою, мало рухаються. Найчастіше патологія зустрічається у дорослих жіночої статі.

В залежності від форми перебігу захворювання розрізняють гострі і хронічні анальні тріщини.

Гостра і хронічна анальна тріщина

Гострими називають тріщини, що з'явилися недавно. Якщо їх розміри мінімальні, немає запорів та інших провокуючих чинників, ураження може протікати безсимптомно або давати про себе знати лише невеликою болючістю, легким дискомфортом. Але в більшості випадків, гострі анальні тріщини мають виражену симптоматику.

Симптоми

Інтенсивність симптомів залежить від місця розташування, величини розриву. Серед характерних ознак:

  • сильні болі під час дефекації або після (больові відчуття не проходять тривалий час);
  • болючість в деяких положеннях (наприклад, сидячи);
  • запори, ускладнення з дефекацією;
  • спазм анального сфінктера;
  • кровотечі із заднього проходу.

Сильні болі при дефекації - характерна ознака гострої анальної тріщини

На цьому етапі можливе безоперативне лікування, тому важливо якомога швидше звернутися до лікаря-проктолога. Якщо не вживати заходів з лікування, гострі анальні тріщини переходять в хронічну форму, при якій основний метод ліквідації патології - хірургічний.

Діагностика

Зазвичай гострі анальні тріщини помітні під час візуального огляду, і діагностика не представляє особливих складнощів. Але в ряді випадків можуть знадобитися додаткові дослідження: ректороманоскопія, аноскопія, колоноскопія. Патологію диференціюють від інших захворювань, що мають схожі симптоми (геморой, ерозії, проктит, парапроктит, пухлинні процеси).

Лікування нехірургічними методами

Нехірургічне лікування має на увазі перш за все нормалізацію випорожнення за допомогою перегляду харчування пацієнта і збільшення частки клітковини в раціоні. Пом'якшенню калових мас сприяє вживання таких продуктів, як буряк, чорнослив, інжир, курага, банани, ківі. Повністю виключаються з раціону гострі, солоні страви, смажене, алкоголь. Додатково збільшується вживання рідини. Все це полегшує просування калових мас по кишечнику і дозволяє ефективно впоратися з запорами.

Ще один варіант терапії - сидячі ванночки, що дозволяють розслабити м'язи сфінктера. Рекомендується проводити таку процедуру з використанням теплої води протягом 15-20 хвилин.

Для зняття спазму при гострій анальній тріщині лікарем також призначаються медикаментозні препарати: свічки, мазі, таблетки, ін'єкції.

Хірургічне лікування

За відсутності ефекту від нехірургічного лікування, а також у разі набуття хронічної форми, анальні тріщини вимагають хірургічного втручання. В ході проведення операції видаляються рубцеві утворення в області анальної тріщини. Це сприяє швидкому загоєнню рани.

На сьогоднішній день хірургічне лікування анальних тріщин дозволяє повністю позбутися від делікатної проблеми, при цьому мінімізувати можливість подальших рецидивів.

Лікування гострих анальних тріщин в нашій клініці в Києві

Наша клініка спеціалізується на лікуванні проктологічних захворювань, в тому числі і гострих анальних тріщин. Кваліфіковані лікарі-проктологи, які освоїли сучасні методики лікування і мають досвід успішного їх застосування, допоможуть позбутися від неприємної патології. Клініка оснащена новітнім обладнанням, що дозволяє проводити необхідні процедури максимально безболісно і ефективно. Вартість лікування в кожному випадку індивідуальна, оскільки залежить від стадії розвитку патології, занедбаності хвороби, лікувальної методики. Більш детально цінові питання можна уточнити, зателефонувавши в контактний центр клініки або за допомогою кнопки на сайті «Уточнити ціну».