Парапроктитом є гнійне запалення клітковини, що оточує пряму кишку. Найменше зволікання з лікуванням загрожує важкими ускладненнями, аж до летального результату.

Хвороба в гострій формі формується безпосередньо на тканинах кишечника анальної зони, що призводить до розвитку осередку запалення клітин стінки. Починається він різко і раптово, відразу заявляючи про проблему яскраво вираженою симптоматикою. Сила симптомів прямо залежить від розмірів зараженої ділянки і місця його локалізації. Не менш важливий і загальний стан хворого: чим слабкіший організм, тим яскравіше ознаки парапроктиту.

Перетікання гострої форми в хронічний варіант хвороби відбувається в результаті занедбаності процесу, допущених помилок при розтині нагноєння або самовільного процесу даного характеру.

Симптоматика гострого парапроктиту

Про розвиток парапроктиту говорять такі ознаки:

 • поява різких больових відчуттів в анальній області, що посилюються під час руху, внутрішньої напруги або в сидячому положенні;
 • розлади в роботі шлунково-кишкового тракту і сечостатевої системи, які проявляються у вигляді закрепів або болючих відчуттів при сечовипусканні;
 • больові відчуття в нижній частині тулуба, включаючи задній прохід і промежину;
 • підвищення температури організму до 38-39 оС;
 • ослаблення загального стану тіла;
 • озноб;
 • різке падіння апетиту;
 • виникнення почервоніння, набряку і формування щільних утворень, розміщених в області анального сфінктера;
 • дискомфорт, больові відчуття, свербіння і постійне тривожне печіння в районі анального проходу.

Причини появи

Зараження анального проходу інфекційними збудниками, внаслідок якого відбувається формування парапроктиту, пов'язане з різними причинами. Найголовнішою серед них можна назвати порушення гігієни.

Формування провокує виникнення травм в результаті певних маніпуляцій, що проводяться в ураженому місці. Навіть невелика травма може перетворитися в нарив, в результаті якого життя буде залежати від оперативності втручання лікаря-проктолога.

Формування парапроктиту

Парапроктит може формуватися на місці утворення тріщин або гемороїдальних вузлів, в області запалених крипт або залоз анальної зони. Крім того, причиною його появи можуть бути різні захворювання, такі як ослаблення імунітету внаслідок інфекційного захворювання, в тому числі ГРВІ або грипу, цукрового діабету, запору і атеросклерозу.

Діагностика

Виявити патологію можна при проктологічному візуальному огляді і пальцевому обстеженні прямої кишки. Додатково жінкам рекомендується пройти консультацію гінеколога, а чоловікам - уролога. Це дозволить виключити наявність ускладнень.

Методи лікування

Єдиним варіантом лікування гострого парапроктиту є хірургічне втручання. В ході операції проводиться розтин гнійника і видалення нагноєння. Повне видалення інфекційного осередку і дренування порожнини абсцесу дає шанс на повне одужання.

Іноді провести операцію неможливо через ослаблений стан організму пацієнта, важкі супутні захворювання або старечий вік. У цьому випадку застосовують медикаментозну терапію для полегшення симптомів, поліпшення загального стану хворого і лише потім призначають операцію.

Профілактика

Сучасна медицина дозволяє повністю позбутися від парапроктиту, але набагато простіше попередити розвиток патології. У цьому допоможуть прості правила:

 • Ретельна гігієна анальної області.
 • Профілактика запорів (вживання достатньої кількості рідини, збільшення в раціоні частки свіжих овочів і фруктів і інших багатих на клітковину продуктів).
 • Ведення активного способу життя, при цьому виключення великих силових навантажень.
 • Своєчасне лікування проктологічних патологій, що сприяють виникненню парапроктиту, а також судинних захворювань, атеросклерозу, гіпертонії, цукрового діабету.

Вживання достатньої кількості рідини для профілактики запорів

Лікування гострого парапроктиту в нашій клініці в Києві

Довіряйте своє здоров'я грамотним фахівцям, які володіють інноваційними методиками лікування і відновлення. Лікарі-проктологи нашої клініки мають багаторічний досвід роботи. Їх професіоналізм підтверджують сотні успішно проведених операцій. Новітнє обладнання клініки дозволяє проводити діагностичні процедури і хірургічні втручання максимально ефективно і безболісно. Вартість лікування можна дізнатись за телефонами клініки і за допомогою спеціальної кнопки на сайті «Уточнити ціну».