Правильна харчова поведінка дозволяє проживати довге і щасливе життя без неприємних захворювань. А зловживання шкідливою їжею і алкоголем нерідко призводить до серйозних наслідків, одне з таких захворювань - холецистит.

Він являє собою запалення жовчного міхура, що з'явилося в результаті інфекційного зараження, внаслідок якого проблем з виведенням жовчі. Є найбільш поширеною проблемою шлунково-кишкового тракту. Дуже часто виступає наслідком жовчнокам'яної хвороби.

Існує 2 типи холециститу: гострий і хронічний. Представлене захворювання може бути некалькульозним і калькульозним. Назва походить від латинського терміна «calculus», що перекладається як «камінь». Тобто хвороба буває пов'язаною і не зв'язаною з кам'янистими утвореннями в міхурі.

Хронічний холецистит - запалення жовчного органу з можливими рецидивами. Він може бути наслідком неправильного або несвоєчасного лікування гострої форми, або розвиватися як самостійне захворювання під впливом інфекційних уражень і проблем із нормальним відтоком жовчі.

Перша причина хронічної форми хвороби - утворення каменів різного розміру. Через їх присутність погіршується виведення рідини, що накопичується, а в сам міхур проникає мікрофлора кишечника і заражає його. За рахунок процесів, що протікають, стінки органу змінюються, і захворювання переходить в хронічну форму. Також винуватцями холециститу нерідко стають паразити, що живуть в кишечнику.

Симптоматика

Основні ознаки хронічної і гострої форми представленого захворювання досить схожі, клінічна картина цих недугів багато в чому збігається. Однак, якщо при гострому захворюванні головний симптом - сильні й різкі болі в правій частині живота, то при хронічній формі болі тупі, що віддають під праву ключицю, лопатку і передпліччя. Ознаки хронічного типу - нудота, відчувається дискомфорт в правій верхній частині живота. Хронічна форма може довгий час протікати у прихованій формі, запалення розвивається мляво, часто безсимптомно, тому виявити його не завжди вдається відразу.

Болі в правій частині живота, головний симптом хронічного холециститу

При некалькульозному холециститі часто спостерігається млявість, порушення нормального режиму сну, загальна слабкість організму, або, навпаки, підвищена збудливість ЦНС. Загострення хронічного типу за своєю симптоматикою аналогічно гострому приступу. Поряд з больовим синдромом, підвищується температура, присутні нудота і блювотні позиви, відчувається озноб і частішає серцевий ритм.

Хронічний холецистит - підступна і небезпечна недуга. Ігноруючи симптоми, людина ризикує втратити здоров'я на все життя. Тому, якщо ви виявили у себе схожі симптоми, негайно звертайтеся до лікаря-гастроентеролога.

Діагностика

На жаль, діагностувати хронічний тип даного захворювання буває важко, так як його симптоми часто схожі з іншими проблемами внутрішніх органів.

Біохімічні аналізи крові, дослідження ультразвуком, фракційне дуоденальне зондування і рентгенологічний аналіз дозволяють виявити порушення жовчовиділення і зміни в роботі внутрішніх органів.

При первинному огляді у гастроентеролога, пацієнт повинен розповісти все про симптоми хвороби, доктор зробить пальпацію жовчного міхура і печінки, щоб виявити конкретне місце походження больових відчуттів.

Біохімічна проба крові при хронічному холециститі

Біохімічна проба крові допоможе виявити:

  1. підвищену кількість лейкоцитів - перша ознака запального процесу;

  2. збільшену кількість білірубіну - основний симптом закупорки і запалення жовчних проток і міхура.

Після аналізу крові обов'язкове ультразвукове дослідження (УЗД). Ця процедура дозволить детально розглянути міхур і підтвердити (або спростувати) діагноз. Якщо після проведених аналізів попередній діагноз викликає сумніви у доктора, то пацієнта направляють на фракційне дуоденальне зондування, що дозволяє після посіву жовчі точно визначити захворювання. Процедура допомагає виявити збудника інфекції, протестувати його на чутливість до антибіотиків і правильно підібрати необхідні медикаменти.

Лікування холециститу

Після того, як буде визначено точний діагноз, лікар призначає лікування пацієнту. Якщо холецистит некалькульозний (безкам'яний), то переважно вибирають консервативний метод, тобто використовують тільки медичні препарати. Лікування буде направлене, в першу чергу, на пригнічення інфекції. Призначаються необхідні антибіотики і жовчогінні лікарські засоби.

Для усунення больового синдрому і зняття запалення призначають препарати з групи нестероїдних протизапальних засобів. Прибрати спазм допоможуть спазмолітики. Щоб позбутися застою жовчі застосовують холеретики, що посилюють роботу жовчних протоків.

При лікуванні калькульозного холециститу активно вдаються до фітотерапії. Після стихання болів і настання ремісії, пацієнту буде призначена спеціальна дієта, яку необхідно строго дотримуватися.

Хірургія хронічного холециститу в Києві, відео операції

При хронічному захворюванні пацієнту призначається хірургічна операція з видалення жовчного міхура (відкрита холецистектомія або лапароскопічна холецистектомія), проводиться вона в плановому порядку.

При операції повністю видаляється пошкоджений орган та із здорових тканин формуються альтернативні жовчовивідні протоки. На сьогодні при оперативному втручанні дуже рідко роблять порожнинні розрізи. Зазвичай медичне обладнання вводитися в порожнину живота через спеціальні проколи. Жовчний міхур відділяється від навколишніх тканин і виводиться назовні через невеликий (3-4 см) отвір в черевній стінці. За допомогою скловолоконного оптичного устаткування, хірург контролює проведення операції.

Якщо пацієнту з будь-яких причин протипоказана хірургічна операція, то йому будуть призначені методики нехірургічного (екстракорпоральної ударно-хвильової цістолітотріпсіі) або медикаментозного дроблення каменів. Варто зазначити, що подібні методи не виліковують остаточно, і через деякий час камені утворюються знову. Отже, процедуру доведеться повторювати не один раз.

Нижче Ви можете подивитися відео лапароскопічної операції з видалення жовчного міхура, проведеної в нашій клініці в Києві.

Операція була виконана при інтратекальній анестезії з використанням біосварочних технологій. Через 14 годин пацієнтка була виписана. Відео інших лапароскопічних операцій, проведених нашими докторами, можна подивитися тут.

Якщо вам призначили хірургію хронічного холециститу, то не варто вдаватися до послуг малокваліфікованих лікарів. Пам'ятайте, здоров'я безцінне! Довіряти своє життя слід тільки професіоналам, які мають великий досвід в даній сфері медицини. Звертаючись до послуг наших фахівців в Києві, ви завжди отримаєте грамотну консультацію і зможете негайно почати лікування. Наша клініка спеціалізується на лапароскопічних оперативних втручаннях даного типу.