Запалення жовчного міхура (або холецистит) - найбільш поширене ускладнення при жовчнокам'яній хворобі. Але причиною розвитку захворювання також можуть стати й інші фактори: застій жовчі, тривале голодування, різні розлади вегетативного характеру, анатомічні особливості організму, травми різної тяжкості.

Тобто хвороба з'являється в тому випадку, коли порушується природний відтік жовчі, і в міхуровий просвіт проникають хвороботворні мікроорганізми. Також до холециститу призводять пошкодження слизової оболонки панкреатичним соком або порушене кровопостачання (при атеросклерозі).

В залежності від факторів, що призвели до захворювання, може бути гострий або хронічний холецистит. У першому випадку воно проявляється у вигляді різкого і раптового болю в районі правого підребер'я або верхньої середини живота, який переважно виникає після прийняття їжі. Може бути катаральним, флегмонозним або гангренозним. Другий тип має більш виражену симптоматику, супроводжується почастішанням серцебиття і підвищенням температури тіла. Хронічна форма проявляється у вигляді дискомфорту і тупого болю в області верхнього відділу живота (праворуч або посередині), нудоти після прийому їжі і загальної слабкості. Може супроводжуватися безсонням і підвищеною збудливістю.

Симптоми захворювання

Крім гострого болю (який також може бути ознакою панкреатиту, гастриту або іншого захворювання шлунково-кишкового тракту), запалення жовчного міхура супроводжується й іншими ознаками, інтенсивність яких буде залежати від форми хвороби. Гострий холецистит і загострення хронічного типу часто мають однакові симптоми.

  • Здуття живота, що в більшості випадків супроводжується метеоризмом.

  • Нудота і блювотні виділення, що мають присмак жовчі.

  • Діарея, що зазвичай виникає після вживання копченостей, смаженої і жирної їжі.

  • Підвищення температури тіла, відчуття мерзлякуватості і холоду (озноб).

  • Прискорене дихання, також пацієнт не може зробити глибокий вдих.

  • Потемніння сечі і знебарвлення калових мас.

Основна симптоматика зазвичай проявляється після 2-4 годин після вживання шкідливої їжі. Також виникненню симптомів захворювання сприяє переохолодження, нервове напруження, надмірне фізичне навантаження, тривала тряска (наприклад, поїздка на велосипеді або в трамваї). Через 2-3 години основні ознаки можуть зменшитися. Слабкість, дискомфорт і ниючий біль будуть зберігатися ще приблизно протягом 24 годин.

Діагностика

Якщо ви помітили у себе один або декілька з перерахованих вище ознак, обов'язково зверніться до лікаря. Це допоможе знизити ризик виникнення можливих ускладнень і запобігти переходу захворювання в хронічну форму.

Діагностувати гострий холецистит досить складно, так як симптоми частково або повністю можуть збігатися з іншими захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Тому, щоб призначити необхідні дослідження, доктор попередньо опитує пацієнта. Якщо ви проходите курс гормонозамінної терапії, приймаєте протизаплідні препарати або різко втрачаєте вагу, обов'язково повідомте про це свого гастроентеролога (так як ви знаходитеся в групі ризику).

УЗД жовчного міхура

При підозрі на холецистит хворого направляють на біохімічний та загальний аналіз крові, аналіз сечі, дослідження ультразвуком (УЗД), аналіз жовчі з посівом, що допоможе виявити хвороботворні бактерії і визначити їхню реакцію на певні групи антибіотиків. Крім того, може знадобитися ЕРХПГ (за допомогою рентгена лікар вивчає сам жовчний міхур і його протоки). Також більш повну "картину" покаже КТ (комп'ютерна томографія). Вона дозволить розглянути не тільки запалення жовчного міхура, а й проаналізувати стан оточуючих його органів (підшлункової залози і її протоків, печінки, 12-палої кишки, сфінктера Одді і т.д.).

Лікування

Якщо ви відчули ознаки гострого холециститу, або у вас загострилося хронічне запалення жовчного міхура, в першу чергу необхідно викликати бригаду швидкої допомоги. До приїзду медиків не рекомендується вживати їжу, приймати знеболюючі препарати і самостійно промивати шлунок.

При безкам'яному захворюванні лікування призначається амбулаторно або в стаціонарі за допомогою медикаментозних препаратів. В першу чергу призначаються жовчогінні лікарські засоби (Холагол, Холосас та інше). Також хворий повинен дотримуватися суворої дієти. З раціону слід виключити копчену і смажену їжу, жирні, солоні і гострі продукти, газовані напої і алкоголь. Харчуватися слід невеликими порціями через кожні 3-4 години. Пацієнту рекомендується постільний режим з поступовим збільшенням фізичної активності. Лікування можна доповнити відварами жовчогінних трав.

Роздільне харчування при запаленні жовчного міхура

При яскраво вираженій симптоматиці додатково призначаються спазмолітичні препарати (Дротаверин, Но-шпа, Папаверин і т.п.) і антибіотики, що запобігають розвитку запальних процесів. Якщо консервативні методи не приводять до позитивного результату, рекомендується хірургічне втручання. Також операція призначається, якщо у пацієнта виникли серйозні ускладнення.

Хірургія холециститу в Києві, відео операції

При несприятливому перебігу захворювання, після стихання гострих симптомів, лікарі переважно рекомендують оперативне втручання. Операція призначається через 10-20 днів після нападу, так як в цей час зменшується запалення. Завдяки цьому створюються найбільш сприятливі умови для хірургічного лікування.

Іноді здійснюють порожнинні операції, але в більшості випадків проводять видалення жовчного міхура методом лапароскопії, тобто через проколи в черевній порожнині. Спосіб видалення жовчного міхура залежить від тяжкості та терміну захворювання, загального стану пацієнта і площі розповсюдження запальних процесів.

Камені в жовчному міхурі також є показанням до видалення всього органу. Останні спроби усунення каменів зі збереженням жовчного міхура були залишені ще в 70-х роках XX століття, так як тягли за собою велику кількість ускладнень і рецидивів.

Нижче Ви можете подивитися відео лапароскопічної операції з видалення жовчного міхура, проведеної в нашій клініці в Києві.

Операція була виконана при інтратекальній анестезії з використанням біосварочних технологій. Через 14 годин пацієнтка була виписана. Відео інших лапароскопічних операцій, проведених нашими докторами, можна подивитися тут.

Якщо вам призначили хірургію холециститу, то не варто вдаватися до послуг малокваліфікованих лікарів. Пам'ятайте, здоров'я безцінне! Довіряти своє життя слід тільки професіоналам, які мають великий досвід в цій сфері медицини. Звертаючись до послуг наших фахівців в Києві, ви завжди отримаєте грамотну консультацію і зможете негайно почати лікування. Наша клініка спеціалізується на лапароскопічних оперативних втручаннях даного типу.