Грижа являє собою небезпечне захворювання, при якому внутрішні органи виходять із займаного положення в організмі, не порушуючи цілісність оболонки, що їх покриває, через існуючі або патологічно сформовані отвори.

Зростаючи, внутрішні органи або їх частина заповнюють анатомічні отвори під шкірою, міжм'язовий простір або внутрішні порожнини. Розділ медицини, що присвячений вивченню і лікуванню гриж, називається герніологією.

Першим лікарем, який дав опис такого захворювання як грижа був Клавдій Гален. Гален жив в 130 році до нашої ери і за своє життя зробив вагомий внесок в розвиток медицини. Лікування грижі згадується в наукових працях Гіппократа і Ібн-Сіни. Найчастіше таке лікування обмежувалося застосуванням пов'язок, що обмежують розширення пухлини. У міру розвитку медицини удосконалювалися і методи лікування. Сьогодні грижа не є смертельно небезпечною патологією і досить легко оперується у нашій клініці.

Грижа - досить поширена патологія, яка для лікування вимагає хірургічного втручання. Даним захворюванням страждають близько 20% населення. Найбільш часто до неї схильні діти дошкільного віку і літні люди старше 50 років. Причому у чоловіків грижу діагностують частіше, ніж у жінок. Найбільш поширені грижі живота, пахові грижі, післяопераційні і пупкові грижі.

Причини виникнення грижі

Головною причиною виникнення і розвитку грижі живота є порушення внутрішнього черевного тиску. Іншою причиною розвитку грижі може бути розтягнення або витончення стінок черевної порожнини внаслідок вагітності, травм або раніше перенесених захворювань. При втраті рівноваги внутрішнього тиску, стінки черевної порожнини виявляються не в змозі компенсувати цю різницю тиску, і орган починає деформуватися. Великий вплив на схильність до появи грижі має конституція тіла людини. Це може бути як спадкова, так і набута будова тіла. На появу грижі впливає вага людини, її вік, а також спосіб життя. Сприятливі фактори виникнення грижі можуть бути пов'язані з раніше перенесеними захворюваннями, важкою фізичною працею, вагітністю, неправильним харчуванням і т.д. Особливо сильно вплинути на можливість появи грижі можуть фактори, які сприяють частим і різким перепадам внутрішньочеревного тиску. До них відносяться часті піднімання важких вантажів, кашель, викликаний хронічними захворюваннями внутрішніх дихальних шляхів та легень, тривалі запори, утруднене сечовипускання, ожиріння, дискензія кишечника і т.д. Причиною появи грижі в ранньому віці може служити неконтрольований сміх, крик або плач в дитячому віці. Грижа може бути травматичною і невропатичною, що пов'язана з порушеннями іннервації черевної стінки. Грижа може виникнути у людей похилого віку через атрофовані м'язи. Найчастіше розвитку грижі, її характеру, локалізації і ступеню тяжкості сприяє не один, а декілька певних факторів. Формування грижі не відбувається швидко, а займає певний термін. Чим раніше вона буде діагностована, тим менш болісно пройде лікування, а також знизиться ризик небажаних ускладнень.

Симптоми грижі

Ознакою грижі є поява невеликої болісної пухлини. Залежно від індивідуальних особливостей організму і етапів розвитку грижі, больові відчуття, що виникають в районі пухлини, можуть бути досить широкого діапазону. Особливо чітко можна спостерігати грижу в положенні стоячи або сидячи, а також під час напруження м'язів черевної порожнини. Грижу можна помітити під час кашлю або роздування живота. Якщо у пацієнта спостерігаються схожі симптоми, то слід негайно звернутися за медичною допомогою.

Грижа є смертельно небезпечним захворюванням, тому не варто ставитися до її симптомів легковажно і нехтувати лікуванням. Велику небезпеку становить утиск грижі, що може спричинити за собою некроз або перитоніт. Некроз є омертвіння живих тканин органу, а перитоніт є сильним запальним процесом з виділенням гною.

Відчуття болю і відчуття дискомфорту в області локалізації зникає, коли пацієнт перебуває в горизонтальному положенні. Це відбувається тому, що патологія вправляється. Легка форма гриж супроводжується тупим і нерізким болем. При більш важких формах грижі і її ускладненнях в моменти утиску біль буває раптовий і гострий. Кожен вид грижі супроводжується своїми симптомами.

Класифікація

У сучасній медичній літературі детально описані всі види гриж. Грижі кваліфікують за походженням, наявністю ускладнень, розвитком, ступенем тяжкості, вправимістю і т.д. Грижа може бути набутою, а може бути вродженою. Виділяють вентральні, мозкові, міжхребетні, легеневі та м'язові грижі. Вроджена грижа є пороком внутрішньоутробного розвитку плода і має свої етіологічні, клінічні та топографо-анатомічні особливості. Грижа може бути рецидивною або рецидивуючою. При несвоєчасному початку курсу лікування грижі можуть розвинутися негативні ускладнення. До ускладнень грижі відноситься її невправимість, запалення внутрішніх органів, флегмона грижового мішка, капростаз, розрив нутрощів і т.д. Грижа може викликати ускладнення у вигляді еластичного, калового, ретроградного, пристінкового (грижа Ріхтера) або змішаного утиску. Вправима грижа може сама або штучним шляхом бути вправленою назад в черевну порожнину. Невправима грижа може розвинутися внаслідок появи небажаних зрощень, спайок, спровокованих утисків і т.д. Ступінь розвитку грижі, при якому пухлина тільки починає утворюватися, називається початковим. Якщо розвиток грижі відбувається в грижовому каналі і не виходить під шкіру, то таку стадію розвитку грижі називають канальною. Якщо ж грижа вже вийшла під тканинний покрив шкіри, то грижа класифікується, як повна грижа.

Грижі живота

Грижі можна розділити на два великі класи: внутрішні і зовнішні. Причому, в процентному співвідношенні кількість людей, які мають зовнішню грижу, втричі перевищує кількість людей, у яких діагностується внутрішня грижа. До внутрішніх внутрішньочеревних гриж відноситься грижа сальникової сумки, близько сигмовидної кишки, близько сліпої кишки, близько зв'язки Трейтца і інші внутрішньочеревні утворення. До внутрішніх діафрагмових гриж відносяться ретрокостостернальна, попереково-реберна, паракавальна, аксіальна, параезофагеальна грижа, грижа сухожильного центру діафрагми, стравохідного отвору діафрагми та інші. До зовнішніх гриж відносяться пахова грижа, стегнова, епігастральна, пупкова грижа, білої лінії живота, спігелієва, дугоподібної лінії, трикутника Пті, ромба Грінфельда-Лесгафта, седалищна, надпузирна, промежинна, запирательна, бічна, післяопераційна грижа та інші види гриж.

Діагностика грижі

Для діагностики грижі необхідно пройти клінічне обстеження і здати певні аналізи. Основною ознакою грижі є відчуття болю, що регулярно виникає в певному місці при фізичних навантаженнях, кашлі, напруженні, ходьбі і т.д. Больові відчуття при кашлі є найбільш вагомим фактом на підозру грижі, що знаходиться на початковому рівні розвитку. Кашлевий поштовх сприяє вштовхуванню грижового мішка в черевну стінку. Одночасно в області появи больових відчуттів спостерігається утворення припухлості. Больові відчуття і розмір пухлини безпосередньо залежать від терміну розвитку хвороби. Пальпація та перкусія дозволяють лікарю виявити грижове кільце і визначити характер його вмісту. Якщо біль в області пухлини стає постійним, то, швидше за все, у пацієнта розвинулася невправима грижа. За допомогою анамнезу лікар може встановити, чи є грижа вродженою чи набутою патологією. Також використовується фізікальний метод обстеження, при якому лікар визначає вправимість грижі, оцінює стан внутрішніх каналів і отворів. Діафаноскопія дозволяє відрізнити грижу від можливої мошоночної водянки. Для цього область мошонки просвічується променем світла. Також для діагностики грижі широко застосовують ультразвукове дослідження (УЗД).

Хірургія грижі

Після діагностування у пацієнта грижі починається підготовчий етап до операції. За напрямком лікаря пацієнту необхідно пройти додаткове обстеження і здати аналізи для з'ясування загального стану здоров'я. Ретельний аналіз фізичних показників пацієнта, облік перенесених захворювань і індивідуальних особливостей організму дозволять лікарю-хірургу підібрати максимально ефективну методику лікування, адаптовану для конкретної людини. Стандартне передопераційне обстеження включає клінічний і біохімічний аналіз крові, аналіз на ВІЛ і RW, аналіз на гепатит В і С, група крові і резус фактор, загальний аналіз сечі, рентгенологічне дослідження грудної клітини, ЕКГ, висновок терапевта, гінеколога або андролога, обстеження дихальної та серцево-судинної системи. У деяких випадках може знадобитися додаткове обстеження.

Своєчасне лікування грижі дозволяє швидко усунути патологію і уникнути небажаних ускладнень. Найефективнішим способом лікування грижі є хірургічна операція. Консервативне лікування, при якому неможливо зробити операцію, передбачає носіння різних бандажів або інших зовнішніх пов'язок. Це не веде до лікування, а лише уповільнює прогресування грижі.

Перед початком операції пацієнту роблять місцеву анестезію, в якій застосовується новокаїн, або роблять спинальне знеболювання. Дорослим пацієнтам, які емоційно переносять думки про операцію, і дітям рекомендується робити загальну анестезію. Місцева анестезія необхідна для того, щоб під час операції пацієнт міг напружитися, а хірург міг чіткіше бачити контури пухлини. Місцева анестезія доцільна при пахових, стегнових, пупкових і параумбілікальних грижах. Вона дозволяє найбільш ефективно провести операцію, істотно знижує інтенсивність больових відчуттів після операції, а також дає можливість за допомогою спілкування з лікарем стежити за станом пацієнта під час операції. При ускладнених рецидивних або великих грижах доцільно застосовувати загальний наркоз.

3D сітка При оперуванні гриж застосовуються методики, спрямовані на зміцнення стін шкірних тканин. Вивчення етіології і патогенезу грижеутворення, використання найпрогресивніших методик оперування і сучасні екологічно безпечні матеріали дозволяють підібрати найбільш ефективний метод лікування грижі в залежності від індивідуальних особливостей організму кожного окремо взятого пацієнта. При цьому враховується розмір грижового дефекту, обсяг грижового мішка і стан тканин черевної стінки в зоні грижових воріт. Сучасні хірургічні методи оперування грижі високоефективні, надійні і безпечні. Операція проводиться в стаціонарі і не займає багато часу. Вже за кілька годин після операції пацієнт виписується. Сьогодні для хірургічного оперування грижі найбільш часто використовують метод Ліхтенштейну-Шоудайса з пластикою 3D сіткою або лапароскопію.

Сучасна герніологія налічує кілька методик видаленням грижі. Широке поширення отримали методи, що використовують синтетичні атравматичні шовні матеріали. Одним з основних методів лікування грижі є метод Ліхтенштейну-Шоудайса з пластикою 3D сіткою. Даний метод використовує монофіламентну синтетичну нитку або спеціальну пропіленову сітку. Це дозволяє зміцнити ослаблені тканини в області грижових воріт і перешкоджає подальшому розвитку грижі. Причому, правильно встановлена сітка не сприймається організмом пацієнта як чужорідний об'єкт. Зазвичай така операція досить легко переноситься пацієнтами і є так званим «золотим стандартом» в медицині. Це означає, що лікування гриж даним методом забезпечує високу ефективність і гарантує ризик повторної появи грижі менше ніж в 1% від усіх випадків.

Сучасне ендоскопічне обладнання дозволяє проводити операції при грижах черевної стінки. Даний метод оперування називається лапароскопією. Пацієнту робиться кілька невеликих розрізів в черевній області, через які вводиться лапароскоп і необхідні хірургічні інструменти. Лапароскоп дозволяє хірургу стежити за ходом операції на екрані монітора, а мініатюрними інструментами проводити маніпуляції щодо усунення грижі. Більш детально ознайомитися з ходом лапароскопії пахової грижі і лапароскопії при пупковій грижі можна, перейшовши за посиланнями. Післяопераційний період після таких операцій є мінімальним і дозволяє пацієнту швидко встати на ноги. Основним недоліком даного методу оперування є висока вартість медичного обладнання і те, що операція проводиться під загальним наркозом.

Спори про переваги одного з методів не мають наукового сенсу. Кожен метод оперативного видалення грижі має свої переваги і недоліки. На вибір методики оперування впливає безліч факторів. Диференційний підхід до лікування дозволяє забезпечити найбільш ефективний, надійний і безболісний спосіб лікування. Рішення про вибір способу оперування приймає досвідчений лікар-хірург. На жаль, жодна з методик оперування грижі не дає стовідсоткової гарантії від рецидиву грижі. Ступінь тяжкості захворювання, вік і індивідуальна непереносимість деяких препаратів і матеріалів може служити підставою для відмови використання герніопластики. Лікування грижі є плановою операцією, але в деяких випадках можливе екстрене оперування.

Лікування гриж живота в Києві, ціна, відео операції

Операції при грижі є одними з найпоширеніших і відпрацьованих на практиці видів операцій. У будь-якій державній або приватній клініці Києва є лікар-хірург, який може кваліфіковано здійснити операцію. Вибір методики лікування і спосіб оперування часто залежить від наявності необхідного медичного обладнання та матеріалів. Компактне сучасне обладнання та новітні лікарські препарати дозволяють успішно оперувати грижу навіть в невеликих приватних клініках.

Нижче Ви можете подивитися відео, яке демонструє виконання лапароскопічної ТАРР герніопластики (хірургічну операцію з лікування грижі) без загального знеболювання за методикою Fast Track Surgery. Операція проводиться без фіксації сітчастого імпланта, з використанням електрозварювання очеревини (безшовний метод), що скорочує час перебування пацієнта в стаціонарі до однієї доби (хірургія одного дня).

Вартість лікування грижі в Києві варіює в самих різних межах і залежить від клініки і рівня кваліфікації лікаря-хірурга. На вартість впливає кілька чинників і в кожному окремо взятому випадку розраховується індивідуально. Сюди входить вартість доопераційного дослідження, вартість операції і післяопераційна підтримка.

Якщо вам призначили операцію з видалення грижі живота, то не варто вдаватися до послуг малокваліфікованих лікарів. Пам'ятайте, здоров'я безцінне! Довіряти своє життя слід тільки професіоналам, які мають великий досвід в цій сфері медицини. Звертаючись до послуг наших фахівців в Києві, ви завжди отримаєте грамотну консультацію і зможете негайно почати лікування. Наша клініка спеціалізується на лапароскопічних оперативних втручаннях такого типу.