Гідросальпінкс є патологією, яка локалізується в області маткових труб, що сприяє порушенню їх прохідності.

Симптоми даного захворювання проявляються в ході скупчення рідини в просвіті труб, найчастіше таке буває при запаленні маткової труби - "сальпінгіта". Для того щоб розібратися в проблемі виникнення захворювання, необхідно провести діагностику маткових труб і ознайомитися з особливістю їх функціональності. Маткові труби представляють собою порожню двопросвітну трубку, у якої один кінець відкритий в порожнину матки, а інший кінець закінчується фімбріями, що відкриваються в черевну порожнину.

Що собою являє внутрішня поверхня маткових труб? Це слизова оболонка, що вкрита великою кількістю ворсинок і клітин, які виробляють слиз. Також є м'язова оболонка, яка є менш вираженою в своїх особливостях. Зовнішня сторона маткових труб покрита очеревиною.
Маткові труби є важливим і невід'ємним елементом при зачатті, так як фібри захоплюють яйцеклітину в момент овуляції, після чого вона надходить в просвіт маткової труби. Далі яйцеклітина зустрічається зі сперматозоїдом і відбувається процес запліднення. Запліднена яйцеклітина переміщується до порожнини матки завдяки перистальтичним рухам, які виробляє маткова труба під час м'язових скорочень, а також завдяки коливанню ворсинок слизової, яка потоком відправляє яйцеклітину до слизової зиготи. При порушенні прохідності маткових труб запліднення стає практично неможливим і призводить до безпліддя. Також якщо ворсинки слизової схильні до пошкодження або ж порушена трубна м'язова оболонка, просування до порожнини матки стає складним, що може спричинити за собою незворотні процеси прикріплення до труби зиготи. Такі процеси відбуваються зокрема при довгому її знаходженні в матковій трубі. В такому випадку відбувається позаматкова або трубна вагітність. Особливо в першу чергу порушуються функції, які виконують маткові труби, причиною всьому є перенесення запальних процесів таких як:

  • сальпінгіт
  • сальпінгоофорит
  • аднексит

Такі патології зокрема призводять до розростання сполучних тканин, внаслідок чого утворюються рубці і спайки. При цьому також ураженню піддаються всі шари і відділи маткових труб з різним ступенем вираженості. Ворсинки слизової гинуть, а м'язова оболонка втрачає свою здатність до скорочення. Внаслідок чого просвіт маткової труби починає обростати спайками, які порушують прохідність, що призводить до "склеювання" фібрами. У тому випадку якщо обидва отвори будуть перекриті спайками, тоді в її просвіті поступово починає накопичуватися слиз, яка виробляється клітинами. В результаті такого процесу маткова труба починає розширюватися, внаслідок чого утворюється гідросальпінкс або ж, як він інакше трактується, "сактосальпінкс". Після процесу нагноєння вмісту в трубі розвивається піосальпінкс. В окремих випадках утворюється "вентильний" гідросальпінкс. У разі якщо спайки мають незначну щільність, відбувається прорив за рахунок рідини, що скопилася. Тоді відбувається процес систематичного спорожнення маткової труби. З огляду на той факт, що рідини, які знаходилися в трубі, схильні до запалення, а її стінка розтягується, в результаті чого порушується скоротлива активність, порушуючи будову, що провокує в матковій трубі запалення стінки, внаслідок чого збільшується в тазу спайковий процес. Можна зробити висновки, що процеси, які утворилися, відбуваються по замкнутому колу.

Симптоми

Симптоми гідросальпінксу в маткових трубах не мають чіткого визначення і характеризуються двоякістю проявів, які можуть нести цілком безсимптомний перебіг хвороби. Термін і вираженість патології характеризують тяжкість клінічних ознак, до яких зокрема можна віднести:

  • температуру
  • біль тягнучого характеру
  • слабкість, нездужання

Болі також можуть бути пульсуючого і розпираючого характеру з локалізацією внизу живота. Такі прояви, як правило, тягнуть за собою розвиток тахікардії. Також одною з головних ознак даного захворювання є безпліддя, яке характеризується тривалими спробами, спрямованими на зачаття, а також при діагностуванні даного захворювання під час обстеження. Варто звернути увагу на прояв симптомів при вентильному гідросальпінксі, що характеризується виділенням із статевих шляхів водянистої рідини.

Діагностика

Діагностування гідросальпінксу можна розділити на кілька етапів:

  1. Гінекологічний огляд, який передбачає визначення наявності туго-еластичного утворення, що може бути болючим або малоболючим між маткою і яєчником.
  2. УЗД (ультразвукове дослідження). За допомогою такого дослідження можна визначити наявність рідинного утворення між маткою і яєчником.
  3. Гістеросальпінгографія. Може нести аналогічний характер результатів обстеження непрохідності маткових труб.
  4. Лапароскопія. Даний метод спрямований не тільки на діагностику, а й на лікування поточного захворювання.

Вагітність при гідросальпінксі (збереження маткових труб)

Планування вагітності при гідросальпінксі передбачає збереження маткових труб, під час проведення хірургічного лікування такий процес рекомендується жінкам до 35 років. У такому випадку варто дотримуватися важливої умова. Чоловік повинен бути абсолютно здоровий в плані зачаття. Якщо ж це не можливо, тоді для підвищення ефективності для проведення ЕКО необхідно буде видалити трубу. Це потрібно для того, щоб уникнути запальних процесів, які можуть стати перешкодою для пересадки яйцеклітини, що була запліднена заздалегідь. У такому випадку існує певний ризик, який передбачає серйозні ускладнення, такі як позаматкова вагітність. При наявності супутніх симптомів, властивих гідросальпінксу, а також за відсутності результатів при спробах запліднення необхідно терміново звернутися до гінеколога.

Актуальні методи лікування

Сучасні методи лікування гідросальпінксу можна класифікувати на оперативне і консервативне.
Що собою являє консервативне лікування? Даний вид лікування передбачає усунення запального процесу, що став причиною утворення гідросальпінксу. Також призначається антибактеріальна терапія і фізіотерапія. Втім консервативне лікування буде мати ефект лише при аднекситі, сальпінгіті і сальпінгоофориті. При гідросальпінксі консервативне лікування не дасть необхідної ефективності. Так що такий варіант можна виключити при підтвердженні діагнозу. Саме тому лікування даного захворювання передбачає хірургічне втручання. Інші методи, такі як мікроклізми, є підтримуючою терапією, але не як не засобом для повного лікування.
Оперативне лікування. Серед усіх варіантів оперативного лікування варто відзначити найактуальніший на сьогоднішній день метод "лапароскопія". Процес операції передбачає проведення пластики труби, що має благотворно вплинути на її прохідність. Це досягається в процесі поділу спайок з внутрішньої і зовнішньої сторони. Якщо даний ефект не досягається, тоді відбувається процес видалення маткової труби, для того щоб вона більше не служила джерелом постійного утворення інфекцій. Якщо метод видалення маткових труб не приніс потрібного результату, тоді досягнення запліднення можливе лише, використовуючи метод репродуктивних технологій. Сюди можна віднести метод ЕКО (дитина з пробірки).
Якщо відновлення репродуктивних функцій методом оперативного втручання все ж дало результат, це ще не говорить про відновлення і повноцінність роботи маткових труб. Справа в тому, що ворсинки маткових труб втратили свою рухливість, а скорочення м'язової оболонки не відбувається на потрібному рівні для забезпечення повноцінного пересування яйцеклітини. З огляду на цей факт жінки, які перенесли операцію з відновлення прохідності маткових труб, знаходяться в групі ризику через не виключену можливість розвитку позаматкової або трубної вагітності.

Лікування гідросальпінксу в Києві, ціна операції

Вартість лапароскопічної операції на маткових трубах в Києві варіює в самих різних межах і залежить від клініки і рівня кваліфікації лікаря-хірурга. На вартість впливає кілька чинників і в кожному окремо взятому випадку розраховується індивідуально. Сюди входить вартість доопераційного дослідження, вартість операції і післяопераційна підтримка.

Якщо вам призначили операцію на маткових трубах, то не варто вдаватися до послуг малокваліфікованих лікарів. Пам'ятайте, здоров'я безцінне! Довіряти своє життя слід тільки професіоналам, які мають великий досвід в даній сфері медицини. Звертаючись до послуг наших фахівців в Києві, ви завжди отримаєте грамотну консультацію і зможете негайно почати лікування. Наша клініка спеціалізується на лапароскопічних оперативних втручаннях даного типу.