Жовчнокам'яна хвороба - утворення каменів в жовчному міхурі або його протоках. Тривалий час патологічний процес може протікати безсимптомно, нічим не проявляючись. І навіть люди, які знають про наявність у себе каменів, часто вважають за краще нічого не робити, доки захворювання не турбує їх занадто сильно. Ігнорування початкових симптомів може спровокувати розвиток важких ускладнень.

Причини виникнення

Утворення жовчних каменів починається при порушенні обміну холестерину в 80% випадків. Іншими причинами розвитку ЖКХ можуть бути:

 • застій жовчі (провокується зниженням скорочувальної здатності стінками жовчного міхура, захворюваннями печінки або нирок);
 • обмінні порушення (надлишок солей кальцію, деяких білків, жовчних пігментів);
 • інфекційні захворювання.

Підвищену небезпеку виникнення та прогресування жовчнокам'яної хвороби мають люди, у яких присутні провокуючі фактори (один або кілька):

 • похилий або старечий вік;
 • вагітність (посилений синтез естрогенів підвищує швидкість секреції холестерину в жовч);
 • зниження маси тіла, голодування, нераціональні дієти, ожиріння;
 • парентеральне (внутрішньовенне введення) харчування протягом тривалого періоду;
 • прийом деяких медикаментів, що зачіпають обмін холестерину і білірубіну (естрогени в менопаузу, фібрати, окреотід, цефтриаксон);
 • хвороби шлунково-кишкового тракту (хвороба Крона, інфекції жовчовивідних шляхів, випинання дванадцятипалої кишки або жовчної протоки);
 • обмінні захворювання (діабет, метаболічний синдром, порушення роботи ферментів).

Важливо! Статева приналежність також відбивається на частоті розвитку жовчнокам'яної хвороби - жінки хворіють в 3-5 разів частіше, ніж чоловіки, причому основні проблеми починаються після 40 років.

Жовчнокам'яна хвороба

Симптоми

Жовчнокам'яна хвороба може не проявлятися жодними симптомами досить тривалий період - до 10 років. Іноді камені виявляють при випадково проведеному УЗД черевних органів. У своєму розвитку ЖКХ має кілька форм, кожній з яких притаманні характерні ознаки:

 • Латентна. Друга назва - камененосіння, спостерігається у 60-80% хворих, протікає безсимптомно;
 • Диспептична. Основний симптом цієї стадії - розлад функціонування шлунково-кишкового тракту, що проявляється появою відчуття тяжкості після прийняття їжі в епігастральній ділянці, печії, здуття живота, посиленого газоутворення, гіркоти у роті;
 • Больова нападоподібна. У цьому випадку до симптомів диспептичної форми додаються больові напади (жовчна коліка), які є головним клінічним проявом у 75% хворих на жовчнокам'яну хворобу. У правому підребер'ї періодично виникають сильні болі, які віддають в область спини або правої лопатки. Іноді наслідком таких проявів в області серця стає стенокардія. Картина доповнюється сильною нудотою і блювотою без полегшення. Якщо напади не припиняються довше 6 годин, ставлять діагноз "гострий холецистит" (запалення жовчного міхура);
 • Ракова. Близько 3% випадків ЖКХ супроводжуються розвитком ракових пухлин. Статистика говорить про те, що у 80-100% хворих з онкологічними новоутвореннями в жовчному міхурі присутні і камені в його порожнині. Таким чином, жовчні камені, як основний дратівливий і травматичний компонент, є провокуючим рак фактором.

Загальна симптоматика

Більшості хворих з жовчнокам'яною хворобою притаманні кілька загальних ознак:

 • напади жовчних колік, що можуть виникати після прийому жирної, гострої, смаженої, пряної їжі, алкоголю, тривалого перебування в похилому положенні, важких фізичних навантажень, сильних або затяжних стресових станів;
 • знебарвлення кольору випорожнення, обтураційна жовтуха (виникає при механічному застої жовчі);
 • порушення функціонування шлунково-кишкового тракту (нерегулярні випорожнення, запори, метеоризм і т. д.);
 • нудота, іноді до блювоти;
 • підвищена температура - від субфебрильних значень (+ 37,5 ° + 38 ° С) до лихоманки.

Важливо! Головним методом діагностики жовчнокам'яної хвороби є УЗД, в ряді випадків лікар може призначити інші дослідження: біохімічний аналіз крові, рентген, дуоденальне зондування (забір суміші жовчі і кишкового соку гумовим зондом).

Класифікація каменів за хімічним складом

Кожен вид конкрементів відрізняється візуально і має свої чинники виникнення захворювання і стани, які призводять до жовчнокам'яної хвороби. Розглянемо їх докладніше.

Холестеринові камені

Конкременти такого типу виникають при різних ендокринних патологіях (наприклад, цукровий діабет), а також при хворобах печінки. Підвищити ризик формування холестеринових каменів може тривалий прийом гормональних контрацептивів. Утворення можуть досягати значних розмірів, але при цьому є досить крихкими. Колір може варіюватися від білого до жовтого, консистенція м'яка.

Білірубінові камені

Причин виникнення декілька - це інфекції, аутоімунні захворювання і хронічна інтоксикація організму. Також до їх формування призводить прийом деяких лікарських препаратів. Білірубінові камені зазвичай мають невеликі розміри до 1 см в діаметрі і темний колір (коричневий, чорний).

Вапняні камені

Як правило, такі конкременти виникають при запаленні в стінці жовчного міхура і мають шарувату структуру. Вапняні камені відрізняються жовтувато-коричневим відтінком і зазвичай є множинними. Можуть знаходитися як в самому міхурі, так і в жовчовивідних шляхах.

Вапняні камені

Можливі ускладнення

Напади коліків можуть тривати від 15 хвилин до 6 годин. Між ними хворий не відчуває больових відчуттів, і при певній тактиці поведінки такі стани можуть виникати досить рідко. Однак сам факт присутності коліків (і, отже, каменів) - це міна уповільненої дії, яка може спровокувати важкі ускладнення:

 • Гострий холецистит;
 • Перитоніт внаслідок прориву жовчного міхура;
 • Механічну жовтуху.

Всі ці стани можуть бути ліквідовані лише при невідкладному оперативному втручанні і не завжди з успішним результатом.

Лікування

Тактика лікування повністю залежить від форми ЖКХ, загального стану здоров'я пацієнта, можливості розвитку ускладнень:

 • Розчинення каменів. Можливо тільки при визначенні холестеринової природі каменів. Для цього використовують хенодезоксихолеву кислоту (прийом протягом року) або урсодезоксихолеву кислоту (до 2 років) за встановленою лікарем схемою. Контактне розчинення каменів проводиться за допомогою введення метілбутілового спирту в порожнину жовчного міхура;
 • Дроблення каменів. Як і розчинення, показане при наявності одиничних або дрібних (до 1 см) каменів. Проводиться за допомогою ультразвуку або електромагнітних хвиль. Ударні хвилі руйнують камені, формуючи безліч дрібних осколків, які виходять по жовчних протоках і травному тракту з організму. Істотний мінус методу - високий ступінь рецидивів (до 50%). Приблизно через 5 років картина відновлюється;
 • Дієта. Цей спосіб доречний тільки на ранній стадії виявлення захворювання і полягає в строгому дотриманні рекомендацій лікаря: дробове харчування, перевага рослинної клітковини і вітаміну С, зниження кількості жирів і білків в раціоні.

Хірургічні методи лікування

Коли жовчнокам'яна хвороба діагностована, то навіть за відсутності сильних больових відчуттів більшість лікарів схиляється до хірургічних способів лікування, оскільки вони гарантують стовідсоткове видалення каменів. І, отже, позбавлення від основного фактора, що провокує ускладнення.

Однак оперативне втручання виправдане не завжди, а тільки при наявності певних показань:

 • обсяг каменів в жовчному міхурі займає не менше 1/3 його внутрішньої порожнини;
 • часті і болючі напади коліків (незалежно від розмірів і кількості каменів);
 • нефункціонуючий жовчний міхур;
 • загроза або наявність ускладнень.

Хірургічні методи застосовуються для повного видалення жовчного міхура, оскільки значні скупчення каменеутворення в органі, як правило, роблять його нефункціональним. Навіть якщо видалити всі камені, то стінки будуть періодично запалюватися, а жовчний міхур замість ефективної роботи стане джерелом патологічних процесів, які будуть поширюватися і на сусідні органи.

Лапароскопічна і традиційна холецистектомія

Холецистектомія (видалення жовчного міхура) може проводитися декількома способами:

 • Традиційний метод. У цьому випадку під загальним наркозом роблять один з розрізів на передній черевній стінці, в результаті чого отримують доступ до потрібних органів (в першу чергу - до жовчного міхура). Такий спосіб має широкі можливості для ревізії і оперативного втручання, проте найбільш травматичний;
 • Лапароскопія. Здійснюється за допомогою введення лапароскопа (відеокамери з ліхтариком) в маленький розріз. Через порожнисті трубочки туди ж крізь мініатюрні розрізи (1-2 см) всередину вводяться спеціальні інструменти, якими і проводиться операція. Перевагами лапароскопії є мінімальна травматичність і короткий термін реабілітації в порівнянні з традиційною холецистектомією;
 • "Відкрита" лапароскопія. Виконують з міні-доступу із застосуванням комплекту інструментів "Міні-асистент". В області правого підребер'я роблять розріз 3-5 см, після чого встановлюють систему гачків-дзеркал, спеціальне освітлення і проводять видалення. Цей спосіб використовується при будь-яких формах захворювання і його ускладненнях, має меншу травматичність, ніж традиційна холецистектомія, і, відповідно, більш короткий відновлювальний період.

Остаточне рішення про найбільш зручний метод лікування в кожному конкретному випадку приймає хірург. І якщо фахівець вважає за потрібне проведення операції, слід прислухатися до компетентної думки - адже камені в жовчному міхурі є постійним джерелом запалення, а консервативне лікування в більшості випадків є неефективним. Після лікування жовчнокам'яної хвороби оперативним шляхом, якийсь час слід дотримуватися дієти.

Лікування ЖКХ хірургічним способом в Києві, відео операції

В нашій клініці в Києві можливе видалення каменів з жовчного міхура лапароскопічним методом на найвищому рівні. Ми використовуємо сучасне обладнання від американського виробника Stryker.

В клініці працюють тільки кваліфіковані хірурги. Професіоналізм лікарів - запорука здоров'я наших пацієнтів.

У багатьох людей будь-яке оперативне втручання викликає страх, і вони дуже болісно переживають з приводу майбутнього обстеження або операції. Щоб знизити занепокоєння і розширити уявлення про лапароскопічну холецистектомію, нижче наведено короткий відео ролик з основними етапами цієї операції.

Операція була виконана при інтратекальній анестезії з використанням біозварювальних технологій. Через 14 годин пацієнтка була виписана. Відео інших лапароскопічних операцій, проведених нашими докторами, можна подивитися тут.