В досить великому ряді захворювань внутрішніх органів, які можуть викликати необхідність хірургічного втручання, є й такий різновид доброякісних новоутворень, як кіста печінки.

Виникнення кістозних утворень найчастіше спостерігається у жінок середнього віку, в цілому відзначаючись у 0,8% населення. Оскільки розвиток більшості пухлин відбувається безсимптомно, значна частина новоутворень діагностується випадково, при приведенні УЗД-досліджень або томограми черевної порожнини.

Зовні ця пухлина виглядає як округла порожнина, що має ущільнені стінки. Розташування може бути різним:

 • на поверхні печінки,
 • в її товщі,
 • в різних місцях долей і сегментів.

Міхур, утворений в паренхімі органу, може складатися з епітеліальної або фіброзно-зміненої тканини і мати розміри від декількох міліметрів до чверті метра і навіть більше.

Вміст кісти являє собою прозору рідину, що не має смакових і колірних характеристик, або желеподібну речовину зеленувато-коричневого кольору, до складу якої входять різні складні органічні сполуки. Зараження вмісту може призвести до утворення гною, потрапляння крові в порожнину робить його геморагічним.

Різновиди кістозних утворень

Класифікація пухлин досить складна і заснована на різних параметрах. Кіста печінки може бути одиничною і множинною. Розміщення великого числа новоутворень в різних долях печінки носить назву полікістозу.

Різні причини виникнення дозволяють робити розподіл кіст на паразитарні (формуються навколо потрапившого до печінки внутрішнього паразита, наприклад, ехінокока) і непаразитарні. Останні діляться на справжні і несправжні. До справжніх відносять утворення, що виникли ще в період розвитку плоду всередині материнського організму і мають генетичне походження. Несправжні утворюються в результаті травм або локальних запалень (абсцесів), або як наслідки оперативного втручання.

Кіста в печінці

Сучасна медицина досі не має чіткої думки про причини виникнення непаразитарних кіст. Але більшість вчених схиляється до версії, що новоутворення з'являються на ділянках жовчних протоків через внутрішньоутробні мутації не включених до загальної системи печінки.

Симптоматика кістозного ураження печінки

На етапі розвитку, як правило, кісти не проявляють свою присутність і виявляються тільки при обстеженні організму з використанням ультразвуку та інших методик, або візуально під час порожнинних операцій, зроблених в інших випадках.

Тому кіста може досягти значного розміру (до 7-8 см) або маси (до 20% від загальної ваги печінки), перш ніж її наявність стане заподіювати дискомфорт. Подальше збільшення починає впливати на функціональні можливості ураженого органу, а також чинити негативний вплив на суміжні органи, що знаходяться в черевній порожнині.

Основні симптоми кістозного новоутворення, що сягнуло критичної маси і розміру:

 • виникнення тупого болю у правому підребер'ї, особливо під час руху або фізичних навантажень;
 • нудота, пронос, відрижка;
 • загальна слабкість, посилення потовиділення, задишка, погіршення апетиту;
 • різке схуднення тіла;
 • випинання правого боку живота при значному розростанні кісти;
 • можливий розвиток жовтухи.

Чим небезпечна кіста, і що робити при її виявленні?

Наявність кісти в печінці не завжди завдає неприємностей людині. Вона цілком може прожити з такими новоутвореннями, навіть не помітивши їх присутність. У таких випадках, коли кіста не представляє небезпеки, не схильна до швидкого зростання, її залишають під ретельним постійним наглядом. Лікування такої пухлини може проводитися за показаннями лікаря, для чого використовуються медикаментозні методи і навіть народні засоби.

Важливим для запобігання зростанню новоутворення стає дотримання дієти, під час якої необхідно відмовитися від продуктів, що викликають посилене виділення жовчі - смаженого, жирного, солоного, гострого, алкоголю. Крім того, бажано утриматися від кави, газованих напоїв, морозива. У дієту повинні входити молочні продукти, риба, печінка, фрукти, овочі і соки.

Однак існує ряд ситуацій, коли пухлина може стати причиною небезпеки для життя. Найбільш частими показаннями до лікарського втручання стають:

 • крововилив в порожнину кісти;
 • нагноєння вмісту;
 • паразитарна природа утворення;
 • порушення цілісності кісти і витікання її вмісту в черевну порожнину або жовчні шляхи;
 • розташування кісти біля життєво важливих ділянок печінки - судин, жовчних протоків, які перетискаються в міру її росту;
 • значні розміри пухлини.

Лікування кіст печінки хірургічним шляхом в Києві, відео операції

У більшості випадків рекомендується оперативне втручання з метою видалення кісти. Методика передбачає вилучення вмісту кістозного міхура або переведення його в безпечний для організму стан. Для проведення подібних операцій раніше проводився розтин черевної порожнини, сьогодні все частіше застосовується лапароскопія кісти печінки. Така операція завдає мінімальної шкоди організму і дозволяє швидке відновлення. Нижче наведено відео лапароскопічної операції з видалення кісти 8-го сегмента печінки.

Операція проведена з використанням біозварювальних технологій з мінімальною крововтратою і ранньої випискою пацієнта. Пацієнт був виписаний на 2-у добу після операції.

Якщо вам призначили операцію з видалення кісти печінки, то не варто вдаватися до послуг малокваліфікованих лікарів. Пам'ятайте, здоров'я безцінне! Довіряти своє життя слід тільки професіоналам, які мають великий досвід в даній сфері медицини. Звертаючись до послуг наших фахівців в Києві, ви завжди отримаєте грамотну консультацію і зможете негайно почати лікування. Наша клініка спеціалізується на лапароскопічних оперативних втручаннях даного типу.