Кіста - це доброякісне новоутворення, яке має вигляд порожнини, наповненої рідиною. Таке утворення не відноситься до пухлин і виникає в результаті скупчення надлишкової рідини в фолікулі.

Кіста яєчника може виникнути в будь-якому віці, починаючи з дитинства, закінчуючи постменопаузою, проте найчастіше вона з'являється саме в репродуктивному віці. У більшій частині випадків кіста яєчника не припускає необхідність в лікуванні і зникає самостійно після одного-трьох менструальних циклів. Однак протягом усього цього часу пацієнтці необхідно перебувати під контролем фахівця для уникнення появи ускладнень. Якщо ж протягом трьох місяців кіста не зникла, необхідно починати її лікування.

Причини виникнення кіст яєчників

Етіологія кісти яєчника залишається на сьогоднішній день не з'ясованою. Переважає думка, що основними факторами є гормональні збої, запальні процеси, апоптоз (програмована смерть клітин).

Імовірних причин кісти яєчника безліч, основними з них є такі:

 • гормональні дисфункції (занадто ранні менструації, порушення дозрівання фолікула);
 • наявність в яєчниках запальних процесів;
 • гіпотиреоз (недостатність з боку щитовидної залози), а також деякі інші ендокринні хвороби;
 • аборти.

Види кіст

1. Функціональна кіста. Таке новоутворення найчастіше діагностується при збоях роботи гормональної системи і зустрічається у жінок репродуктивного віку.

Різновиди функціональної кісти:

 • фолікулярна кіста;
 • кіста жовтого тіла.

В яєчнику будь-якої жінки щороку дозріває один, а іноді і кілька фолікулів. Фолікул містить яйцеклітину, що виходить в момент овуляції з яєчника і потрапляє в маткову трубу. Замість фолікула, розвивається жовте тіло, яке продукуватиме гормони, що необхідні для підтримки вагітності. Якщо вагітності не відбулося, жовте тіло поступово розсмоктується. Таким чином, якщо фолікул дозрів, але овуляції не сталося, формується фолікулярна кіста.

Однокамерний фолікул росте і наповнюється рідиною, а його стінки при цьому стають тоншими. У разі якщо фолікулярна кіста має невеликі розміри, вона може ніяк не виявлятися. Як правило, такі кісти виявляються фахівцями під час УЗД якогось іншого органу сечостатевої системи випадково.

До симптомів фолікулярної кісти можна віднести:

 • порушення менструального циклу;
 • болі під час місячних.

Якщо ж кіста досягає розмірів більше 80 мм, можливий некроз тканин яєчника або розрив кісти. При розриві вміст кісти потрапляє в черевну порожнину. Це тягне за собою симптом «гострого живота».

Кіста на яєчнику

В результаті можливе серйозне ускладнення - наприклад, розрив яєчника, що супроводжується кровотечею, при якому у жінки виникають сильні болі внизу живота. Але як правило, такі види кіст ніяк не проявляються і розсмоктуються самостійно.

2. Дермоїдна кіста формується з елементів придаткових тканин організму, що утворюються в процесі розвитку. У дермоїдних кістах часто виявляють зуби, волосся, частинки кісток, жирову тканину. Всі ці утворення, як правило, знаходяться у в'язкій рідини і оточені товстою капсулою.

Зазвичай дермоїдна кіста росте повільно, але постійно. Досягаючи великих розмірів, вона починає тиснути на ближні органи. Виникають больові відчуття в області попереку. Як ускладнення, можуть виникнути нагноєння, перекручування ніжки кісти. Злоякісна пухлина виникає дуже рідко.

3. Якщо клітини ендометрію (повинні міститися тільки в матці) виявляються в яєчнику, формується ендометріоїдна кіста. Ендометрій щомісяця відторгається. При цьому виділяється кров, яку відмежовує капсула всередині яєчника. Кіста збільшується з кожним новим циклом місячних і здатна переродитися в злоякісну пухлину.

4. Цистаденома (справжня кіста яєчника) буває у вигляді серозної цистаденоми і муцинозної кісти. Залежно від різновиду, цистаденому може складати одна або декілька камер. Така кіста вимагає лапароскопії, оскільки вона має великі шанси перерости в злоякісну.

Основні симптоми при кісті яєчника

 1. Болі внизу живота, що посилюються при менструації.
 2. Больові відчуття під час статевого акту.
 3. Порушене сечовипускання.
 4. Нерегулярний менструальний цикл (затримки, кровотечі в середині циклу).
 5. Відчуття нудоти, блювання, сильні болі внизу живота, підвищена температура тіла - симптоми при перекрученій кісті або її розриві.

Що робити в разі виявлення одного або декількох симптомів?

Необхідно звернутися до досвідченого гінеколога. Наші досвідчені фахівці направлять вас на діагностичні обстеження, щоб уточнити стадію і форму захворювання. Попередній огляд виявить ступінь зміни придатків і, можливо, наявність кісти (в разі її значного розміру). Найбільш інформативний метод - УЗД із застосуванням трансвагінального та трансабдомінального датчиків. При діагностиці також застосовується комп'ютерна томографія.

Лікування кіст

Якщо причиною порушення гормональної системи стала кіста яєчника, призначається лікування за допомогою гормональних препаратів, які підбирають персонально для кожної пацієнтки. Така ефективна терапія призводить до повного зникнення функціональних кіст приблизно через півроку. Терапію зазвичай доповнюють фізіотерапією і прийомом медикаментів, що підвищують імунітет.

В разі неефективності терапії, призначається лапароскопія кісти яєчника. Лапароскопію, яка є одним з провідних хірургічних методів, також призначають при лікуванні кіст нефункціонального типу. При лапароскопії кісти яєчника хірург видаляє уражену ділянку через невеликі розрізи в передній черевній стінці. Лапароскопія надає можливість зберегти репродуктивну функцію яєчника, залишивши його здорову частину. У деяких випадках видаляється кіста разом з яєчником, а також матка і придатки. Такі радикальні операції призначаються при істинному пухлинному процесі.

Лікування кісти яєчників хірургічним шляхом в Києві, відео операції

Нижче наведено відео лапароскопічної операції на кістах яєчників, зліва - фолікулярного з розривом, а праворуч - дермоїдна. Також на відео показана можливість використання біозварювальних технологій, які значно скорочують крововтрату під час операції і скорочують час післяопераційної реабілітації в цілому.

Лапароскопія кісти яєчника проводиться під загальним наркозом або за бажанням пацієнта в нашій клініці в Києві можлива регіонарна (інтратекальна) анестезія.

Якщо вам призначили операцію з видалення кісти яєчника, то не варто вдаватися до послуг малокваліфікованих лікарів. Пам'ятайте, здоров'я безцінне! Довіряти своє життя слід тільки професіоналам, які мають великий досвід в даній сфері медицини. Звертаючись до послуг наших фахівців в Києві, ви завжди отримаєте грамотну консультацію і зможете негайно почати лікування. Наша клініка спеціалізується на лапароскопічних оперативних втручаннях даного типу.