Гострий холецистит - запальний процес, що стрімко розвивається у жовчному міхурі. Переважно з'являється у пацієнтів з жовчнокам'яною хворобою, коли камені закупорюють протоки міхура.

Основний фактор, що сприяє розвитку хвороби - це порушення відтоків жовчі, тобто в міхурі застоюється жовч і порушує його природну мікрофлору. Також представлена хвороба викликає неправильне кровопостачання стінок жовчного міхура і сприяє негативному впливу на слизову оболонку.

Гострий холецистит поділяють на три підвиди: катаральний, флегмонозний та  гангренозний. У першому випадку пацієнта мучить постійний гострий біль у правій підреберній частині, який може "віддавати" в поперековий відділ, праву частину середнього спинного відділу, праве надпліччя або шию.

Флегмонозний тип захворювання належить до деструктивних (або гнійних) форм і має більш "яскраву" симптоматику. При зміні положення тіла, кашлі або чханні, біль може посилюватися в кілька разів. Такий холецистит супроводжується нудотою і періодичною блювотою, тахікардією (115-122 удари на хвилину), збільшенням температури (до 38-39°С). За рахунок паралітичної кишкової непрохідності дещо здувається живіт, а при диханні його ліва половина трохи випереджає праву. При несвоєчасному, а не рідко і неправильному лікуванні, може перерости в гангренозний холецистит. Він характеризується сильно вираженою клінічною симптоматикою. Виникає, коли організм перестає справлятися з інфекційним зараженням.

Симптоми

Основна ознака гострого холециститу - це жовчна коліка, що характеризується гострим болем в правому підребер'і, може віддавати в район правої лопатки. У рідкісних випадках "віддає" в ліву частину тіла. Виникненню коліки може сприяти прийом алкогольних напоїв, вживання гострої, жирної або копченої їжі, перевтома або сильне нервове напруження, неадекватне фізичне навантаження. Також захворювання може супроводжуватися нудотою, блювотою з домішками жовчі, гіркотою в ротовій порожнині, збільшенням температури до 39-40°С і прискореним серцебиттям. У рідкісних випадках спостерігається склер і жовтяниця шкіри.

Гострий холецистит - запальний процес в жовчному міхурі

У людей похилого віку основними і єдиними симптомами є неспецифічні або системні ознаки: загальне нездужання, нудота і блювота, слабкість, анорексія. У рідкісних випадках може спостерігатися лихоманка. Якщо відсутні гнійні запалення, то симптоми захворювання зменшуються вже через 2-3 дні, а через 7-10 повністю зникають (іноді навіть без медикаментозного лікування).

Діагностика

Згідно зі статистикою, при діагностиці даного захворювання, помилки виникають в 12-15% випадків, що призводить до неправильного вибору лікування та несвоєчасного оперативного втручання. Тому, якщо ви ставите під сумнів поставлений діагноз, проконсультуйтеся з іншим лікарем.

Але в типових ситуаціях при діагностиці захворювання проблем зазвичай не виникає. Для цього береться загальний і біохімічний аналіз крові, проводиться УЗД черевної порожнини (дослідження ультразвуком) і контрастна холецистохолангіографія. Також може знадобитися комп'ютерна томографія.

Про важку інтоксикацію організму свідчать підвищення цукру в крові, збільшення рівня амілази (фермент, що розкладає глікоген і крохмаль) і інших панкреатичних ферментів. Також до неспецифічних симптомів відносяться гіпертермія (накопичення надлишкового тепла в організмі), збільшення ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів) і лейкоцитоз (збільшення кількості лейкоцитів).

Лікування

При первинній діагностиці гострого холециститу, якщо не виявлено ускладнень у вигляді сечокам'яної хвороби або гнійних запалень, проводиться амбулаторне лікування під наглядом гастроентеролога. Для профілактики можливого інфікування організму і пригнічення шкідливих бактерій застосовується антибіотикотерапія. Щоб розширити жовчні протоки і зняти больовий синдром використовують спазмолітики. При гострих болях внутрішньовенно вводять спазмолітичну суміш: 1 мл 1% розчину сульфату атропіну, по 2 мл 2% розчинів папаверину і но-шпи і 2 мл 0,2% розчину гідротартрата платифіліна. При вираженій інтоксикації призначають дезінтоксикаційну терапію.

Камені з жовчного міхура

Не намагайтеся займатися самолікуванням! Ускладнення виникають навіть при легкій формі хвороби, такі як холангіт (захворювання жовчовивідних шляхів) і панкреатит (захворювання підшлункової залози). Також при гострому холециститі заборонено прикладати грілки, приймати проносні препарати і промивати шлунок.

Частина лікування - зміна способу життя. У перші 48 годин рекомендується повністю відмовитися від їжі. Далі слід вживати нежирне м'ясо і молочні продукти, овочеве і фруктове пюре, мінеральну воду без газу. Щоб запобігти розвитку хронічного холециститу дієти слід дотримуватися постійно.

Хірургія гострого холециститу в Києві, відео операції

При розвитку деструктивних форм захворювання одного амбулаторного лікування буде недостатньо. Буде потрібно хірургічне втручання. У більшості випадків проводиться холецистектомія. Через невеликий розріз (4-7 мм) в правій частині черевної порожнини під реберною дугою видаляється жовчний міхур. Якщо через супутні захворювання або похилий вік пацієнта неможливо провести дану операцію, призначається холецистектомія. Через прокол в передній стінці черевної порожнини в жовчний міхур вводиться порожниста трубка, завдяки якій жовч витікає назовні.

Найбільш сучасним методом лікування гострого холециститу є лапароскопія. Черевна стінка за допомогою спеціальних інструментів проколюється в 3-4 місцях (діаметр проколу 5-10 мм). У проколи вводять вуглекислий газ, який є ідеальним середовищем для роботи хірургічних інструментів. За допомогою спеціальних затискачів відокремлюють міхуровий проток і міхурову артерію. Потім через один з протоків видаляють жовчний міхур. Хід операції відстежується за допомогою відеокамер, введених в черевну порожнину. При цьому якість зображення і деталізація структур в кілька разів перевершують аналогічні при проведенні порожнинних операцій.

Нижче Ви можете подивитися відео лапароскопічної холецистектомії, проведеної в нашій клініці в Києві.

Операція була виконана при інтратекальній анестезії з використанням біозварювальних технологій. Через 14 годин пацієнтка була виписана. Відео інших лапароскопічних операцій, проведених нашими докторами, можна подивитися тут.

Якщо вам призначили хірургію гострого холециститу, то не варто вдаватися до послуг малокваліфікованих лікарів. Пам'ятайте, здоров'я безцінне! Довіряти своє життя слід тільки професіоналам, які мають великий досвід в даній сфері медицини. Звертаючись до послуг наших фахівців в Києві, ви завжди отримаєте грамотну консультацію і зможете негайно почати лікування. Наша клініка спеціалізується на лапароскопічних оперативних втручаннях даного типу.