Ракові пухлини розвиваються з атипових (безсмертних) клітин. У нормі їх знищенням займається імунітет, але іноді цей процес дає збій.

Осередком розповсюдження клітин може стати будь-який орган людини, в тому числі і пряма кишка. Причини «поломки» захисних сил людини можуть бути різними - від зміни генетичних даних (під дією канцерогенів, пестицидів, неправильного харчування), до недостатнього стеження за станом здоров'я (ігнорування доброякісних утворень, неувага до хронічних хвороб, що травмують слизову кишки). Ймовірність утворення раку прямої кишки підвищується, якщо близькі родичі страждали від такої ж патології (генетична схильність). З віком ризики збільшуються, а шкідливі звички, наприклад, куріння, цьому сприяють. Патологію можна розпізнати на ранніх стадіях, але для цього необхідно уважно прислухатися до себе.

Симптоми захворювання

В силу сором'язливості або інтимності питання, люди не бажають обговорювати тему видільної системи організму. Насторожити і змусити звернутися до лікаря повинні різні симптоми: зміна режиму спорожнення кишечника, підозрілі виділення до, після або під час дефекації, загальне погіршення самопочуття та ін.

Виділення з анального отвору

Припустити рак прямої кишки можна, якщо з'явилися прожилки слизу або крові на білизні і фекаліях, виділення можуть бути коричневого, червоного, бурого і навіть зеленого кольору. Це може бути і не злоякісна пухлина, але в будь-якому випадку залишати без уваги такий симптом не можна.

Запор

Труднощі з дефекацією виникають в результаті перекривання новоутворенням просвіту прямої кишки. Випорожнення у таких пацієнтів можуть бути рідкими, а потім відсутні декілька днів, протягом яких людина відчуває біль, здуття, відрижку, складність газовипускання, бурчання, помилкові позиви до дефекації і т.д. Якщо випорожнення відбувається, то людину повинно збентежити зменшення діаметра калової маси (до товщини олівця в особливо важких випадках). Повинні насторожити відчуття неповного випорожнення кишечника.

Загальні ознаки

Рак прямої кишки нерідко протікає безсимптомно, тоді обов'язкове обстеження потрібно пройти при наступному погіршенні самопочуття:

  • невмотивовані напади втоми;
  • блідість шкірних покривів;
  • запаморочення;
  • задишка, почастішання серцевого ритму;
  • зниження апетиту, зміна смакових пристрастей;
  • наростаюча втрата ваги.

Обстеження

Визначити, є рак прямої кишки чи ні - допоможе детальне обстеження. Діагностика включає кілька етапів.

Етап 1. Процедури, що дозволяють визначити наявність раку прямої кишки і місце його локалізації:

  • Ректальне дослідження пальцями.
  • Апаратне дослідження (ректороманоскопія або фіброколоноскопія в залежності від місця локалізації утворення).
  • Рентгенологічна зйомка після введення рентгеноконтрастної речовини (іригоскопія).
  • Дослідження крові на наявність онкомаркерів.

Етап 2. Підтвердження злоякісної природи утворення. Невелика ділянка сумнівної тканини забирається для дослідження під мікроскопом.

Етап 3. Визначення наявності метастазів. При підтвердженні раку прямої кишки проводиться всебічне обстеження, що включає томографію (МРТ або КТ), ультразвукове дослідження (трансабдомінальне і трансректальне), рентген.

Терапія

Лікування захворювання зводиться до хірургічного видалення злоякісного утворення. Рак прямої кишки може видалятися кількома методами: із збереженням анального виведення калових мас або з формуванням колостоми на животі.

В процесі органозберігаючої маніпуляції, хірургічно видаляється частина кишки з пухлиною, але зберігається анальний отвір і сфінктер. Якщо потрібно, для з'єднання ануса і решти прямої кишки використовується частина ободової.

Колостома

При більш радикальній операції видаляється вся пряма кишка і анальний отвір разом зі сфінктером. Вихід кишечника формують з тканин сигмовидної кишки на клубовій області живота (колостома). У ослаблених людей (літніх, гладких), а також при непрохідності кишечника може видалятися тільки пухлина з ушиванням анального отвору і виведенням колостоми на живіт.

В процесі класичної операції доступ до кишечника здійснюють через розрізи на очеревині, області промежини або використовують очеревинно-промежинний доступ. Органозберігаюче втручання при раку прямої кишки часто проводять в два і більше етапів. Маніпуляції є травматичними, а післяопераційне відновлення займає багато часу. Зараз все більше поширення набула лапароскопія раку прямої кишки. Її проводять через 3-4 проколи на животі, значно зменшуючи при цьому ризики ускладнень і скорочуючи відновлювальний період.

Лікування раку прямої кишки після операції завершується курсом хіміо або променевої терапії. Можливе застосування цих методів в якості основного лікування, коли пухлина неоперабельна (як результат - нетривале продовження життя пацієнта).

Вибір способу оперування при раку прямої кишки залежить від стадії захворювання, наявності метастазів, місця локалізації пухлини, функціонування серцево-судинної системи пацієнта, загального стану здоров'я та інших критеріїв. Але чим раніше хворий звернеться до лікаря, тим більш імовірним стане проведення мінімального втручання.

Лікування раку прямої кишки в Києві

У Київській клініці імені П.Л. Шупика ви можете зробити операцію раку прямої кишки за прийнятною ціною. Ми використовуємо найсучасніше обладнання від американського виробника Stryker.

В клініці працюють тільки кваліфіковані хірурги. Професіоналізм лікарів - запорука здоров'я наших пацієнтів.