Патологічну зміну периферичних вен під шкірним шаром називають варикозом. Цей процес протікає зі здуттям, збільшенням просвіту судин, зменшенням товщини стінок, утворенням локальних вузлів.

Вени стають синіми, звивистими. Клапани руйнуються, відтік крові сповільнюється. У клінічній практиці явище вважається серйозною хворобою, зачіпає нижні кінцівки і носить визначення - варикозне розширення вен.

Варикоз або варикозне розширення вен

Історія та статистика

Корифеї античної та середньовічної медицини по-своєму намагалися боротися з варикозом. Але проблема залишалася невирішеною. Зрушити її з мертвої точки допоміг італійський лікар 17 ст. Марчелло Мальпігі, який відкрив капілярний кровообіг.

Сьогодні варикозне розширення вен успішно лікують у багатьох країнах. Але кількість хворих, які звертаються за допомогою, зростає. Страждають зазвичай жінки 30-40 років. За даними ВОЗ, патологію мають 30% представниць прекрасної статі від загальної чисельності, тоді як серед чоловічої половини цей показник становить 10-у частину.

Серед лідерів з варикозу числяться США, Франція і Англія. Хворобою вен тут страждає від 1/4 до 1/3 частини населення. Для країн третього світу цифра значно нижче. В Африці, а також в Монголії вона просто мікроскопічна (0,1%).

Природа і розвиток хвороби

Венозний потік крові спрямований від внутрішніх органів і кінцівок до правого передсердя. Коли кровоносна система здорова, судинні клапани вільно пропускають кров. При порушенні функції клапанів їх стулки відкриваються слабо, з'являються місцеві опори, внутрішній тиск зростає, стінки деформуються.

Види варикозу

Медицина визначає кілька видів варикозу. Основними серед них є такі:

 • варикоцеле - хвороба вен малого тазу, що виявляється в геморої, розширенні судин сім'яного канатика у чоловіків, проблемах при вагітності;
 • флебектазія - патологічна зміна стравохідних вен;
 • гемангіома, купероз - порушення роботи вен обличчя та шиї.

Але все ж частіше зустрічається варикоз в формі тромбофлебіту поверхневих і глибоких вен на ногах.

Розвиток варикозу з урахуванням груп ризику

Причин розвитку варикозного розширення вен дуже багато. В першу чергу, це недостатня рухова активність, на яку часто накладається зловживання алкоголем і нікотином. Дуже часто провокатором стає ожиріння і тривале вживання гормонів. Тісне взуття, щільні шкарпетки, що здавлюють, панчохи та колготки теж можуть стати причиною хвороби. Вагітність, спадкова слабкість сполучної тканини, м'язові перенапруження - все це призводить до розвитку тромбофлебіту.

Варикоз тісно пов'язаний з професійною діяльністю, генетикою, приналежністю до тієї чи іншої статі. Тому додатково захворювання розглядається спільно з такими факторами:

 1. Анатомічні особливості. Набуте людиною в процесі еволюції прямоходіння разом з вигодами принесло і недоліки. Хвороба часто розвивається від тиску ваги тіла на нижні кінцівки. Тому продавці, перукарі, охоронці, які тривалий час перебувають в статичних положеннях на ногах, частіше за інших хворіють на тромбофлебіт. До цієї ж патології призводять і такі професії, як програміст, водій, диспетчер та ін. Але розвивається варикоз в цьому випадку через слабкий ток венозної крові при сидячому характері роботи.
 2. Схильність. Хвороба часто передається від батьків. Імовірність дітей захворіти варикозом, у яких батько або мати мали патологію, збільшується на 70%. Генетична спадковість проявляється в ранньому дитинстві.
 3. Ендокринний і гормональний фактор. Його дії зазвичай піддаються жінки. Найнебезпечніший час - статеве дозрівання, вагітність, пологи, клімакс. У ці періоди зменшується вироблення гормонів естрогенів. Їх брак призводить до застійних явищ і розширення вен.
 4. Стреси. Психічні розлади впливають на судини. Нервові закінчення вен налаштовані на забезпечення пружності їх стінок. При емоційному збудженні активність закінчень знижується і венозний тиск зростає. У зоні ризику знаходяться вразливі люди і працівники професій підвищеної небезпеки.

Варикозне розширення вен може іноді розвинутися, коли відбувається перетік крові з аорти в венозні судини. До варикозу призводить також різке підняття тяжкості, запори, затяжний кашель, тромби.

Симптоматика

Варикоз краще виявити на початкових стадіях. Доказом його наявності вважаються деякі характерні ознаки:

 • поява синіх зірчастих малюнків з судин;
 • набряклість ніг, відчуття ватного стану;
 • нічні судоми;
 • печіння і біль в нижніх кінцівках;
 • потемніння шкіри гомілки, утворення ущільнень.

Якщо варикоз прогресує, то з часом з'являються трофічні виразки, сухість шкіри, звивистість вен, піднімається температура.

Діагностика

При підозрах на варикозне розширення вен діагноз слід уточнити. Візит до флеболога затягувати не варто. Чим раніше буде проведений огляд, тим більше шансів на успішне лікування. Зазвичай фахівці призначають два види обстежень:

 1. Ультразвукове сканування для визначення ступеня здуття вен, напрямку потоку крові, виявлення тромбів.
 2. Контрастна рентгенографія, при якій вводиться пігментна рідина для перегляду ділянок вен.

Цих даних цілком буває достатньо, щоб призначити правильне лікування.

Лікування варикозного розширення

varicosity foto Характерною особливістю варикозної хвороби є її поліморфність - різноманітність клінічних проявів у вигляді різного ступеня ураження підшкірних вен і трофічних розладів. Застосування тільки одного методу операції часто не дозволяє домогтися успіху в лікуванні. З нашого досвіду, найкращих результатів в лікуванні варикозної хвороби і її ускладнень вдається досягти за допомогою комплексного застосування різних методів з урахуванням особливостей кожного окремого пацієнта.

У зв'язку з цим в нашій клініці в Києві застосовуються комбіновані програми оперативного лікування варикозної хвороби з поєднанням різних методів облітерації з урахуванням діаметрів вен і порушення кровотоку у кожного окремого пацієнта:

 • ендовазальна лазерна коагуляція + склерооблітерація
 • ендовазальне електрозварювання вен + склерооблітерація
 • ендовазальна лазерна коагуляція + ендовазальне електрозварювання вен + склерооблітерація
 • мініфлебектомія.

В нашій клініці в Києві лікарська допомога здійснюється при різних стадіях захворювання на високому професійному рівні. Але ефект багато в чому залежить від пацієнта, серйозності його настрою на лікування та оперативності дій.