Для проведення будь-яких маніпуляцій, що супроводжуються порушенням шкірних покривів і роботою з внутрішніми органами, необхідно забезпечити пацієнту нерухомість і відсутність больових відчуттів. З цією метою застосовується анестезія - введення лікарських препаратів, що блокують біль, розслаблюють мускулатуру і знерухомлюють тіло.

Види анестезії

В залежності від ефекту застосованої методики розрізняють анестезію:

місцеву - для знеболювання порівняно невеликих ділянок для проведення маніпуляцій, обмежених площею і глибиною здійснення. Місце застосування анестезуючої речовини втрачає нервову чутливість, «заморожується», що дозволяє проводити безболісно ін'єкції або робити нескладні косметичні операції;

регіональну - для відключення частини тіла без втрати свідомості пацієнтом. Речовина-анестетик за допомогою голки подається в місце скупчення нервових вузлів і перериває проходження нервових імпульсів від значної ділянки тіла. Це дозволяє знеболити і знерухомити всі органи, які управляються конкретним нервом і розташовані нижче точки введення анестезії;

загальну - для повного відключення свідомості пацієнта. Анестезуючі речовини подаються через дихальну або кровоносну систему і впливають на весь організм в цілому. Відбувається повне розслаблення м'язів, пацієнт засинає і зовсім перестає відчувати будь-які дії зі своїм тілом.

Спинальна анестезія - прогресивний метод знеболення

У сучасній хірургії найбільш прогресивним методом знеболювання при порожнинних операціях черевної порожнини є різновид регіональної анестезії - спинальна. Суть її полягає у впливі лікарськими препаратами на нерви, що відходять від спинного мозку і відповідають за функціонування органів, розташованих в нижній половині тіла. Введення анестетиків в область спинномозкових корінців блокує надходження нервових імпульсів, що передають больові відчуття в мозок, від органів, розташованих в черевній порожнині. Це дозволяє проводити операції різної складності і тривалості без повного занурення пацієнта в сон або зі слабким наркозом, що не завдає організму значної шкоди і не викликає ускладнень.

Техніка проведення

Спинальна анестезія завдає мінімальний дискомфорт і практично безболісна. Для її проведення використовуються спеціальні голки, що дозволяють без значних пошкоджень тканин вводити лікарські препарати безпосередньо в субарахноїдальний простір.

Для процедури пацієнту надається певне положення - сидячи або лежачи на боці. Лікар-анестезіолог перед початком маніпуляцій проводить місцеву анестезію точки уколу, тому саме введення голки хворий не відчуває. Після потрапляння анестетика в область впливу у пацієнта пропадає чутливість нижньої половини тіла - вона німіє і стає «ватною».

Переваги методики

Використання спинальної анестезії дозволяє при складних порожнинних операціях обходитися без важкого для організму повного наркозу. Пацієнт може залишатися у свідомості, все розуміти і бачити те, що відбувається в операційній, спілкуватися з лікарем. Сучасні методики лапароскопії, що застосовуються для великого числа хірургічних втручань в черевну порожнину, дозволяють успішно використовувати спинальну анестезію як найбільш щадний варіант для організму пацієнта.

Серед переваг даної методики можна відзначити:

  • зниження ризику ускладнень після проведення операції, пов'язаних із застосуванням анестетиків;
  • низький рівень больових відчуттів в післяопераційний період;
  • прискорена реабілітація хворого;
  • мінімум обмежень в прийомі їжі та руху відразу після хірургічного втручання.

Протипоказання

Існує список показань, за яких неможливе проведення спинальної анестезії або її можна здійснювати з певними обмеженнями. Серед них перш за все слід зазначити відмову пацієнта від використання такої методики, а також застосування напередодні операції препаратів, які можуть змінити або блокувати дію анестетиків, або призводять до порушення нормального функціонування організму. Показанням до обмеження можуть бути порушення діяльності різних органів і систем тіла, а також відхилення в психічному стані пацієнта. Хірург і лікар-анестезіолог, які проводять операцію, зобов'язані уточнити всі сумнівні моменти перед заключним призначенням.

Бишовець Сергій Миколайович

Проведення спинальної анестезії в нашій клініці в Києві

Ефективність і максимальна безпека методики, при якій можливо максимально знизити негативні наслідки застосування анестезуючих речовин на організм, активно і успішно використовуються лікарями нашої клініки при проведенні найрізноманітніших порожнинних операцій.

Наші анестезіологи є висококваліфікованими фахівцями, які постійно підвищують рівень своїх знань і практичних навичок. Велика кількість блискуче проведених за їх участю операцій є підтвердженням їхнього досвіду і якості роботи. Завдяки використанню передових медичних технологій та інноваційного обладнання наші лікарі проводять всі необхідні при хірургічних втручаннях маніпуляції на найвищому рівні професіоналізму.

Головний анестезіолог клініки  - доцент кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика Бишовець Сергій Миколайович .