Гостра анальна тріщина - поширене захворювання, з яким не з чуток знайомі близько 2,5% дорослого населення. Сама ж патологія зустрічається в 12% випадків з усіх захворювань проктологічного характеру. Вона являє собою дефект, або порушення цілісності слизових тканин, на початку анального ходу. Розміри гострої анальної тріщини - не більш 1 см, а ось форми варіабельні - від прямої лінії, до овалу або трикутника, ромба. При цьому глибина поразки - не більше 0,2 см.

Для даного захворювання властивий класичний «дует» симптомів - біль і кровотеча. Саме на ліквідацію цих малоприємних клінічних ознак і спрямована консервативна терапія гострих анальних тріщин. У більшості випадків - 70% - даний вид лікування має позитивні результати у пацієнтів.

Чому виникають анальні тріщини?

Існує ряд факторів, які можуть спровокувати виникнення гострої анальної тріщини: запор, пронос, СРК, коліт, геморой, хвороба Крона з осередками в ампулі прямої кишки. Крім перерахованих, існують й інші причини формування анальних тріщин - недотримання дієти (коли в меню пацієнта є велика кількість гострих, солоних, копчених страв), зловживання алкоголем і анальний секс.

Виникнення гострої анальної тріщини

Основними ж причинами анальних тріщин названі пологи і невірна тактика в післяпологовий період, травми анального ходу каловими масами або іншими предметами з можливим інфікуванням місця пошкодження, підняття важких предметів (робота, спорт). Крім цього, гострі анальні тріщини спостерігаються у пацієнтів з судинними порушеннями - варикоз, васкуліт, тромбофлебіт, атеросклероз судин малого таза або прямої кишки.

Патогенез захворювання

Гострі анальні тріщини формуються під впливом вищеописаних причин - це і є початок патогенного процесу, до якого пізніше приєднується мікрофлора, що постійно мешкає в товстому кишечнику - це явище призводить до ще більшого пошкодження тканин слизової - вона ущільнюється, стає глибшою, набуває оформлені края.

Важливо знати! Якщо не розпочати терапевтичні заходи або тягнути з походом до лікаря, гострий процес може перейти в хронічний. При цьому пацієнту необхідно запастися терпінням, тому що загоєння анальної тріщини - процес тривалий. В анальному каналі велика кількість нервових сплетінь і закінчень, подразнення яких призводить до спазму мускулатури сфінктера - це стає причиною порушення харчування тканин, а як наслідок - тривалого загоєння і важкого відновлення слизової.

Діагностичні заходи

В переважній більшості випадків діагностика не є утрудненою. Крім огляду та пальцевого дослідження прямої кишки, лікар-проктолог застосовує цілий комплекс інструментальних і лабораторних методів обстеження пацієнта. Для лабораторного обстеження пацієнт здає загальний аналіз крові і копрограму.

Копрограма перед призначенням схеми консервативного лікування гострих анальних тріщин

Інструментальні методи дозволяють більш точно встановити місце локалізації і розмір тріщини. Серед них - аноскопія, ректоскопія, іригоскопія, УЗД-дослідження - дослідження, які дозволяють не тільки визначити анальну тріщину в будь-якій з фаз її формування, а й наявність супутніх захворювань або ускладнень.

Як проводиться лікування?

Заходи, які проводять в рамках консервативної терапії анальних тріщин, можна відобразити у вигляді наступного алгоритму:

  1. Усунення больового синдрому - лікар-проктолог призначає свічки або мазі, що знімають больові відчуття;
  2. Усунення спазму - для того, щоб розслабити сфінктер, крім мазей і свічок можуть бути застосовані блокади;
  3. Профілактика і усунення запорів - якщо у пацієнта спостерігаються часті явища закрепів, йому призначають проносні засоби або очисну клізму;
  4. Відновлювальний період - в цей момент відбувається загоєння тріщини і відновлення тканин слизової кишечника.

Мазі для усунення больового синдрому при консервативному лікуванні гострих анальних тріщин

Важливо знати! Самостійне лікування або терапія за допомогою народних рецептів категорично заборонені! Будь-які народні способи боротьби з гострою анальної тріщиною необхідно обговорювати зі своїм лікарем-проктологом.

Консервативне лікування гострих анальних тріщин в Києві

Консервативне лікування гострих анальних тріщин в нашій клініці в Києві - це гарантована увага до кожного пацієнта - від діагностичних заходів до періоду відновлення. Кожен препарат, який буде призначений пацієнту, підбирається в залежності від індивідуальних особливостей його організму - віку, супутніх захворювань і т.д. Вартість лікування можна дізнатися, зателефонувавши за вказаним номером або натиснувши на кнопку «Уточнити ціну».