Основним методом лікування захворювань жовчного міхура, як і жовчнокам'яної хвороби, як і раніше залишається оперативне втручання.

В останні роки в лікувальну практику впроваджуються методи малоінвазивної хірургії, серед яких найбільш поширена лапароскопічна холецистектомія. Головною перевагою даної операції є поєднання низької травматичності (зберігається цілісність тканин черевної стінки) з підвищеною радикальністю, яка характеризується повним видаленням конкрементів і патологічних змін жовчного міхура. 

Показання до лапароскопії жовчного міхура

 1. Калькульозний холецистит хронічний. Слід зауважити, що на позитивний результат операції в даному випадку не впливає ні число і розмір конкрементів, ні тривалість захворювання.
 2. Полипоз жовчного міхура. У зв'язку з високою ймовірністю переродження поліпів і, як наслідок, розвитку папілломатозних розростань з подальшою абтурацією протоки, лапароскопія повинна бути проведена в найближчі терміни після постановки діагнозу.
 3. Гострий холецистит. У тому випадку, якщо оперативне втручання може бути проведено ще до виникнення запальних змін органу (в період 2-3 діб від початку захворювання), хворий може розраховувати на швидке позбавлення від недуги.
 4. Холецістолітіаз безсимптомний. У зв'язку з великою ймовірністю розвитку різних ускладнень при безсимптомному холецістолітіазі показана холецистектомія. Наявність дрібних і великих каменів в жовчному міхурі з відсутністю будь-яких клінічних проявів можуть призвести до міграції каменів в загальний або міхурові протоки, спровокувати появу пролежнів стінок жовчного міхура або розвиток гострого холециститу.

Оперативне втручання даного виду протипоказано в таких випадках:

 1. Раніше перенесені хірургічні операції в області верхнього поверху черевної порожнини.
 2. Порушення згортання крові так само повинні обумовити відмову від оперативного втручання, яке в даному випадку може призвести до вкрай серйозних ускладнень.
 3. Виражені захворювання серця і легенів. Даний вид операції передбачає застосування напруженого пневмоперитонеума, який піднімає діафрагму тим самим порушуючи її рухливість, роблячи негативний вплив на дихальну і серцеву системи.
 4. Злоякісні пухлини в області жовчного міхура.
 5. Третій триместр вагітності. Причинами протипоказань до проведення операції на пізніх термінах вагітності є значне збільшення матки, яке ускладнює проведення багатьох процесів, передбачених лапароскопічною холецистектомією. Крім того, застосування напруженого пневмоперитонеума може справити негативний вплив на стан плода.

Підготовка до видалення жовчного міхура

Пацієнт повинен перед госпіталізацією підготуватися до холецистектомії. На цьому етапі необхідно дотримуватися призначеної дієти і робити гімнастику, це дозволить легше перенести хірургічне втручання. Протягом 3-4 днів не можна вживати продукти, які сприяють метеоризму, фрукти і овочі, зернові та бобові культури. Також слід здати всі необхідні аналізу.

 • Біохімічний аналіз крові.

 • Клінічний аналіз сечі.

 • Виписка від терапевта.

 • Висновок стоматолога.

 • Аналізи на ВІЛ/СНІД, сифіліс, гепатит В і С.

 • Дані про групу крові та резус-фактор.

 • Флюорографія.

 • ЕКГ і ЕГДС,

 • Коагулограмма.

До операції допускаються тільки ті пацієнти, у яких всі показники знаходяться в межах норми. При відхиленнях проводиться попередня терапія, спрямована на нормалізацію результатів досліджень.

При призначенні операції необхідно повідомити лікаря про:

 • поточної або запланованої вагітності;

 • алергічних реакціях на медикаменти;

 • випадках крововтрати або прийомі препаратів, що зменшують згортання крові (вітамін Е, нестероїдні протизапальні лікарські засоби, антикоагулянти).

Підготовка в стаціонарі

 • В день перед операцією приймайте тільки легку їжу до 19.00.

 • Увечері напередодні і вранці перед операцією поставте очисну клізму.

 • Перед операцією прийміть душ, поголити живіт і лобок.

 • В день операції не вживайте їжу і напої.

 • Зніміть з себе всі прикраси, контактні лінзи і зубні протези.

Перед самою операцією медики бинтують нижньої кінцівки пацієнта еластичними бинтами (від пальців до пахових складок). Це запобігає тромбоемболічні ускладнення.

Техніка лапароскопічної холецистектомії

Лапароскопія жовчного міхура виконується під загальним наркозом із застосуванням м'язових релаксантів і інтубацією трахеї, або зі спінальною анестезією.

В нашій клініці лапароскопічна холецистектомія виконується бригадою висококваліфікованих хірургів. Лапароскоп має в своєму складі відеокамеру, що забезпечує повну і чітку візуалізацію всіх внутрішньочеревних маніпуляцій хірурга в кольоровому режимі. Зображення виводиться на екран монітора в режимі реального часу.

лапароскопічне видалення жовчного міхура

На першому етапі при видаленні жовчного міхура методом лапароскопії виконуються чотири невеликих розрізу шкіри в ділянці передньої черевної стінки. Дані розрізи необхідні для введення спеціальних троакаров, через які в подальшому будуть вводиться лапароскопічні інструменти. Потім проводиться оглядовий лапароскопічний огляд, який крім самого жовчного міхура передбачає огляд органів черевної порожнини і малого таза, в тому числі печінки, шлунка, селезінки, кишечника, а у хворих жіночої статі - ще матки і придатків. Усі наступні кроки оперативного втручання методом лапароскопії залежать від виду захворювання і мети холецистектомії.

Ускладнення

На жаль, як і будь-яка інша ендоскопічна або хірургічна операція, лапароскопічна холецистектомія може супроводжуватися певними ускладненнями. Частота таких ускладнень, а так само їх своєчасна діагностика і усунення, в основному залежать від кваліфікації хірурга, що виконує операцію. Найчастіше в гонитві за низькими цінами, пацієнти не приділяють належної уваги цьому питанню. А варто & nbsp; звернути особливу увагу на фактор кваліфікації та репутації персоналу, задіяного у виконанні процедури. Більшість ускладнень, що виникають в ході проведення операції, можуть бути пов'язані з технічними помилками лікарів.

Найбільш часто зустрічаються такі ускладнення лапароскопічного видалення жовчного міхура, як:

 • пошкодження судин в області черевної стінки;
 • перфорація шлунка або кишечника;
 • пошкодження гепатікохоледоха;
 • кровотеча з ложа печінки або міхурово артерії та інше.

Реабілітаційний період

При використанні методу лапароскопії передня черевна стінка піддається мінімальному травмування. Через це у пацієнтів, які перенесли холецистектомію, реабілітаційний період протікає значно легше, ніж у хворих, які перенесли інші види хірургічних операцій. Вже через добу біль після оперативного втручання в ділянці живота стає незначною, і це дозволяє скоротити дозу анальгетиків або взагалі припинити їх прийом.

Мінімальне травмування після лапароскопії

Шрами після лапароскопії

В більшості випадків загальний стан пацієнта після холецистектомії допускає його виписку зі стаціонару на третю добу. Термін відновлення трудової діяльності визначається в індивідуальному порядку і залежить не тільки від успішності проведення оперативного втручання, але і від супутніх захворювань і віку пацієнта.

Життя після видалення жовчного міхура

Проведення операції холецистектомія накладає певний відбиток на спосіб життя людини, особливо на раціон його харчування. Значні обмеження діють в перші 2 місяці після операції, коли йде початковий етап відновлення організму. Повний період реабілітації займає близько 1 року, протягом якого також належить ретельно стежити за своїм харчуванням.

В основі харчування лежить спеціально розроблений лікувальний раціон - дієта №5. Його основні принципи виглядають наступним чином:

 • Харчуватися потрібно часто, але невеликими порціями, тобто кожні 2,5-3 години, вживаючи за один прийом не більше 200 грам їжі;
 • Всі страви в ідеалі потрібно вживати в формі пюре, що полегшить їх засвоєння і переварювання;
 • Варто відмовитися від гарячої та холодної їжі - оптимальна температура страви становить 32-40 градусів;
 • Сирі овочі та фрукти варто замінити на запечені або приготовані на пару;
 • Необхідно значно обмежити в раціоні жири і прості вуглеводи.

Особливі рекомендації стосуються вживання алкоголю. Через відсутність жовчного міхура прийняття спиртних напоїв може стати причиною розвитку дисбактеріозу, а також спровокувати кишкову інфекцію. Тому лікарі настійно рекомендують повністю відмовитися від нього в перший рік після операції. Надалі його прийом можливий, але в вкрай обмежених кількостях. Однак, за спостереженнями фахівців, багато їх пацієнти після холецистектомії самі відмовляються від алкоголю через його непереносимості організмом і виникають після прийому неприємних симптомів. Детальніше про дієту після видалення жовчного міхура можна почитати тут.

Те ж саме стосується і куріння. Ця вкрай небезпечна для здоров'я звичка після видалення жовчного міхура може стати причиною розвитку коліту та ентеритів. Значно збільшується і ризик раку печінки і шлунка. Тому в ідеалі від куріння варто повністю відмовитися.

Якщо говорити про фізичні навантаження, то в помірному формі вони навіть корисні. Це повинен бути легкий фітнес або активні прогулянки на свіжому повітрі. При цьому від важкої фізичної роботи на дачі, а також миття підлог в похилому положенні, краще відмовитися, по крайней мере в перші 1-1,5 року.

Видалення жовчного міхура в Києві, відео операції

В В нашій клініці в Києві можливе проведення лапароскопічної холецистектомії на найвищому рівні. Ми використовуємо сучасне обладнання від американського виробника Stryker.

В клініці працюють тільки кваліфіковані хірурги. Професіоналізм лікарів - запорука здоров'я наших пацієнтів.

У багатьох людей всяке оперативне втручання викликає страх, і вони дуже болісно переживають з приводу майбутнього обстеження або операції. Щоб знизити занепокоєння і розширити уявлення про лапароскопічної холецистектомії, нижче представлений короткий відео ролик з основними етапами цієї операції.

Операція була виконана при інтратекальної анестезії з використанням електрозварювальних технологій. Через 14 годин пацієнтка була виписана. Відео інших лапароскопічних операцій, проведених нашими докторами, можна подивитися тут.