Лапароскопічна апендектомія проводиться при положенні пацієнта на спині під ухилом в 10-15 градусів в головному напрямку і з опущеною лівою стороною столу.

Операція проводиться під загальним наркозом або із застосуванням місцевої анестезії. Руки фіксуються в розкинутому положенні, при цьому на правій закріплюється обладнання для внутрішньовенних вливань і вимірювання артеріального тиску, на пальці лівої - датчик пульс-оксиметра.

Запалений апендицит

Підготовка до операції займає до 2 годин, протягом яких проводяться маніпуляції, пов'язані з інфузійною терапією, підготовкою операційного поля і премедикації. В середньому тривалість лапароскопічної апендектомії становить близько 30 хвилин.

Техніка проведення

Операція з видалення апендициту проводиться з мінімальним порушенням цілісності черевної стінки. Для цього роблять три проколи-розрізи невеликого розміру:

 1. На 1 сантиметр вище пупка;
 2. На 4 см нижче пупкового кільця;
 3. У нижньому правому квадранті живота, в залежності від розташування апендикса в черевній порожнині.

Через верхній розріз в порожнину вводиться лапароскоп, за допомогою якого проводиться ревізія органів, їх діагностика. При обстеженні з'являється можливість огляду:

 • печінки,
 • жовчного міхура,
 • сечового міхура,
 • матки і яєчників,
 • тонкої кишки,
 • ділянки товстого кишечника.

Головним завданням маніпуляції є уточнення положення червоподібного відростка, який в 60% випадків має нетипове розташування. При звичайній операції в таких випадках для отримання достовірного результату виникає необхідність розширення розрізу.

Після огляду через нижній розріз вводяться атравматичні щипці, якими захоплюється червоподібний відросток в підставі і за верхівку. Після цього пережимається брижі, проводиться її коагуляція електрострумом з подальшим перетином.

Лапароскопічна апендектомія

Просвіт апендикса пережимається кліпсами або лігатурами, після чого відросток відсікається електрохірургічним інструментом. За допомогою троакара його витягують з черевної порожнини, при необхідності встановлюють дренаж, зашивають розрізи, накладаючи по одному шву.

В разі наявності запального процесу і появи інфікованої рідини в просвіті черевної порожнини проводиться її видалення і обробка антисептичними препаратами.

В ході операції можливий перехід на методику відкритого втручання - показанням до цього є наявність розлитого перитоніту, при якому потрібна ретельна санація черевної порожнини.

Післяопераційна реабілітація

Процес відновлення організму після апендектомії відбувається гранично швидко завдяки незначному пошкодження тканин. Прийом їжі можливий вже через добу після проведення операції.

Пацієнт перебуває під наглядом лікарів стаціонару протягом 2 днів, після чого виписується при відсутності патології. Працездатність відновлюється вже через 2-4 тижні, що дозволяє прооперованого людині в мінімальному ступені змінювати звичний режим життя.

Коли проводиться лапароскопічна апендектомія

Видалення червоподібного відростка з використанням даної методики можливо практично на всіх стадіях перебігу хвороби:

 • хронічних,
 • гострих,
 • гнійних,
 • при розривах.

Аппедектомія із застосуванням лапароскопа дає хороші результати при підвищеному вазі й ожирінні пацієнтів. Наша клініка так само спеціалізується на   баріатричної хірургії (хірургічних методах лікування ожиріння).

Відсутність спайок після операції і швидке відновлення організму є значущим показанням до використання даної методики для видалення червоподібного відростка у вагітних жінок і дітей.

Протипоказання до лапароскопії апендициту

Відносним протипоказанням для проведення операції можна вважати наявність запального процесу купола сліпої кишки в місці розташування червоподібного відростка. Операція може бути скасована в разі, якщо апендикс знаходиться на задній стороні кишки і доступ до нього гранично утруднений. Видалення запаленого органу в такій ситуації проводиться традиційним відкритим методом.

Переваги методики

Лапароскопія   апендициту має цілий ряд позитивних моментів, які роблять її пріоритетною при оперативному втручанні в організм:

 • мінімальне порушення цілісності черевної стінки, що гарантує гранично швидке відновлення тканин і дозволяє скоротити час на реабілітацію до 2 днів;
 • слабкий больовий післяопераційний синдром;
 • високий відсоток успішного перебігу операції і протікання післяопераційного періоду;
 • низька ймовірність виникнення ускладнень в результаті проведення операції, відсутність спайок і максимально короткий термін одужання;
 • хороший косметичний ефект - короткі розрізи вже через півроку стають практично непомітними;
 • можливість діагностики розташованих поруч з апендиксом органів черевної порожнини без додаткових маніпуляцій і обладнання;
 • постановка максимально точного діагнозу і попередження марного оперативного втручання у разі неправильного визначення причини захворювання.

Недоліки методики

Основним недоліком даної техніки проведення операції з видалення апендикса є висока вартість обладнання для її здійснення. Крім того, не в кожній клініці є лікарі, які володіють необхідними знаннями і практичними навичками, які здатні грамотно використовувати сучасну хірургічну техніку і робити лапароскопічні операції на потрібному рівні. У нашій клініці є таке обладнання і є хірурги, готові провести таке оперативне втручання на високому рівні. Нижче представлено відео операції, проведеної в нашій клініці з застосуванням електрозварювальних технологій.

Відео лапароскопічної апендектомії

На відео представлена   лапароскопія апендициту в нашій клініці в Києві з використанням електрозварювальних технологій, що дозволило вдвічі скоротити час операції. Через 14 годин хворий виписаний з нашої клініки на амбулаторне лікування.